Close

17/06/2014

Haydar Aliyev Kültür Merkezi Projesi

PLDHeydarAliyev331. IALD Ödülleri kapsamında Haydar Aliyev Kültür Merkezi projesi Excellence (Mükemmellik) ödülünün sahibi oldu.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin sıvı formu, yerin önce duvara sonra da tavana dönüştüğü tek bir yüzeyden oluşturuldu. Aydınlatma sürekli değişen geometrinin meydan okumasına cevap veriyor ve hem içsel hem de dışsal olarak yüzeyleri modellemek için ışığı kullanarak binanın heykelsi kalitesini dışa vuruyor. Önemli aydınlatma çözümleri, binanın derisine gömülmüş, üç boyutlu kıvrımlı flüoresan, yine üç boyutlu IP68 yer ışıkları ve auditoryum için yüksek güçlü LED aydınlatma sistemi.

PLDHeydarAliyev1Projenin aydınlatma entegrasyonu hakkında jüri üyelerinden biri şöyle konuşuyor: “Projenin hemen karşısında ışığın pürüzsüz ve yumuşak akışı mimariyi çok güzel bir şekilde taşıyor.”

Dış çevre ve dış aydınlatma sitenin hatlarını takip eden bir hiyerarşiye sahip. Yüksek kontrastlı, düşük ışık seviyeli çevre, dikey yüzeylerde vurgu aydınlatması kullanıyor ve su, görsel etkisiyle yayaları ana binaya yönlendiriyor. Plazaların ve merdivenlerin içindeki kıvrımlı LED işaretleri, göreceli olarak karanlık olan atmosferde hareket ve dinamizm hissi sağlıyor. Panoromik görüntü, görsel dağınıklıktan kaçınmak için yüksek monteli aydınlatmalarla yaratılmış. Bir diğer jüri üyesi biraz mizahi bir üslupla bir soru soruyor ve şöyle devam ediyor: “Işığın ne yapabildiğini görüyor musunuz? Bu projede dış cephede ışığın yumuşak yıkayışını seviyorum”.

PLDHeydarAliyev4Yerde ve duvarlarda IP68 yer aydınlatması tenteleri, dış cephe aydınlatması için kullanılmış. Binaya yakın alanlar, iç aydınlatmaya benzer bir şekilde, daha sıcak tonlar kullanılarak aydınlatılmış. Bu da parlamaya uzaktan bakıldığında daha hoş bir görünüm sağlıyor ve fener etkisini pekiştiriyor.

Çok amaçlı koridor için tavan aydınlatması detayları, konferanslar için olan çalışma bölümüne 300lx kadar aydınlatma sağlıyor. Alan balo salonu olarak kullanılırsa ray spotlar masalar için vurgulu bir aydınlatma yaratıyor. Duvardan ve üst üste bindirilmiş tavandan gelen ışık akışı görsel olarak uyarıcı bir mekân yaratıyor. Yüksek güç 3D LED aydınlatma sistemlerinin kullanılması, tavana gizlenmiş spotlar sayesinde tamamlanan bir ortam aydınlatması sunuyor.

HEYDAR ALIYEV CULTURAL CENTER
BAKÜ, AZERBAYCAN

Projeye Katılanlar:

Aydınlatma Tasarımı:

Aniket Gore
Rob Honeywill
Maurice Brill
Maurice Brill Lighting Design LTD

Mimari:

Zaha Hadid Architects
Ana Müteahhit:
Dia Holdings
Mekân Çerçevesi:
Mero

Dış Yüz:

Arabian Profile
Direkler:
Azerkörpü

Çelik:

MIM
Mekanik ve Elektrik:
Sigma/Vemeks
Tahta Kaplama:
Sanset
İzolasyonlar:
Limit

İç Yüz:

Lindner
Ön Cephe Danışmanlığı:
W. Sobek

Fotoğraf:

© Helene Binet
© Iwan Baan
© Aniket Gore

 

Haber Kaynağı: http://ialdawards2014.conferencespot.org/awards-at-a-glance/005-heydar-aliyev-cultural-center-1.1128845

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir