Close

17/10/2014

St Moritz Kilisesi Projesi

PLDStMoritz1Proje, iç aydınlatma alanında, “2014 AL Aydınlatma ve Mimari Tasarım” ödülleri kapsamında Outstanding Achievement (Olağanüstü Başarı) ödülünü kazandı.
St Moritz Kilisesi, yapımı 1019’lara dayanan Almanya’nın Augsburg şehrindeki en eski mekânlardan biri. Zaman içinde bu yapı da savaş, dinsel deneyimlerdeki değişimler ve hatta yangınlar sayesinde kendi payına düşeni aldı. 2. Dünya Savaşı sırasında ağır bir şekilde bombalanan kilisenin sadece dış duvarları sağlam kalmıştı. Savaşın sonunda Alman mimar Dominikus Böhm, onun tekrar inşa edilmesini denetledi.

Kilisenin en son dönüşümünde ise Londra temelli bir tasarımcı olan John Pawson’ın ekibi, ve yine Londra temelli aydınlatma tasarım firması Mindseye Lighting, ışığın ve yapının iç kısımlarının aydınlık görülmesinin peşine düştü. Bunu yaparken binanın tarihini ve önceki mimarların çalışmalarını da göz önünde bulundurdular.

Pawson’ın minimalist estetiğini koruyarak Mindseye, bir şema geliştirdi. Bu şema, aydınlatmayı mimari hacimleri tanımlamak ve ahşap, taş, sıva paletindeki materyallerde bulunan ince dokuyu ortaya çıkarmak için kullandı. Öyle ki ziyaretçilerden biri, sadece ışığın kalitesini fark ettiğini ancak armatürlerini görmediğini ifade etmiş. Bunun da ötesinde, Mindseye başka bir dinamik şemaya daha başvurdu.

Bu dinamik şemaya göre ise aydınlatmaların çoğu sıcak beyaz ışıktan (2700K) doğal beyaz ışığa (4000K) dönüşebiliyor. Şema aynı zamanda doğal ve elektrik ışıklarının koordine edildiği, sıcak-beyaz renk derecelerinin akşam keşmekeşinde yaygın olduğu, doğal ışığın ise gün içinde kullanıldığı bir tasarım mekanizması olarak hizmet ediyor.

Kilisenin ana orta bölümü 29.5 karış genişliğinde ve 108 karış uzunluğunda. Üst kısımdaki pencereler doğal ışığın içeriye girmesine olanak tanırken yan kemerler ve koyu ışıklı kubbeler; ziyaretçilerin bakışını sunağa, daha da öte, Barok İsa figürünün olduğu duvara yönlendiriyor. Heykel arkadan aydınlatılırken aynı zamanda ön taraftan da 150W metal halide spotlight’larla ışıklandırılıyor. Sunak, kubbe ağzının yanına yerleştirilmiş 10 adet yansıtıcı ışıkla aydınlatılıyor.

Beyaz ışık kullanımı kilise boyunca zarif, ince bir aydınlatma sağlıyor. Bu proje, kilisede her gün ya da dönemsel olarak gerçekleştirilen seramonilerde kullanılabilen farklı bir aydınlatma deneyimi yaşatıyor

Jüri yorumları:

Nefes kesici.
Tasarım niyetini açıkça ortaya çıkarıyor.
Mükemmel.

PLDStMoritz2Fotoğraf: Marcus Schröther
Arkadan aydınlatılmış Barok İsa figürü ön taraftan da 150W nmetal halide spotlight’larla ışıklandırılmış.

PLDStMoritz8Sunak bölümü 10 farklı yansıtıcı ışık ile aydınlatılmış.
Fotoğraf: Marcus Schröther

PLDStMoritz2Yan kubbelerin içi ve her bir Apostle heykeli arka aydınlatmalı duvar nişleriyle ışıklandırılıyor.
Fotoğraf: Marcus Schröther

PLDStMoritz3

Sacramental Şapeli’nin aydınlatması 2 dikey aydınlatmayı ortaya çıkarıyor. Bu da insan odağını şapelin önündeki kemere ve çarmağa gerilen İsa figürüne yönlendiriyor.

Fotoğraf: Marcus Schröther

PLDStMoritz4Dinamik beyaz aydınlatma stratejisi aydınlatmaların sıcak beyazdan (2700K) doğal beyaza (4700K) dönüşmesine olanak tanıyor.
Fotoğraf: Marcus Schröther

PLDStMoritz5

6W LED uplight’lar yan kubbelerin arasından geçerek kilisenin ana merkezine sağa doğru uzanıyor
Fotoğraf: Marcus Schröther

PLDStMoritz9

Vaftiz Şapali tek bir ışıkla aydınlatılıyor.
Fotoğraf: Marcus Schröther

PLDStMoritz7Kilisenin ana merkezinin girişe doğru bakan kısmının görünüşü.
Fotoğraf: Marcus Schröther

Projeye katılanlar:

Proje: St. Moritz Church, Augsburg, Germany
Girişimci: Mindseye Lighting Ltd.
İşveren: Church of St. Moritz, Augsburg, Germany
Mimar: John Pawson Ltd., London
Aydınlama tasarımcısı: Mindseye Lighting Ltd., London
Takım üyeleri: Admir Jukanovic, Douglas James, Eszter Hanzseros, Raquel Meseguer
Fotoğraf sanatçısı: Marcus Schrother
Proje boyutu: 15,941 square feet
Proje maliyeti: £225,000 ($357,883)
Aydınlatma maliyetleri: £212,000 ($337,206)
Watts per Square Foot 0.66
Kod uyumu: Not Applicable (No energy code requirements in the project locale.)
Üreticiler: ETC, iGuzzini, LTS, Martini, Meyer, Norka, Philips Color Kinetics, Precision Lighting, RUCO, Weckmer, Vexica

İlk fotoğraf: Marcus Schröther
Haber: Elizabeth Donoff

Haber kaynağı: http://www.archlighting.com/design-awards/2014/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir