Close

22/12/2015

Terk edilen binaya hayat veren enstalasyon: “The Star”

Star2“The Star” yani “Yıldız”, mimar ve sanatçı Jun Ong tarafından tasarlanmış beş katlı bir aydınlatma enstalasyonu. Enstalasyon “Stardust” (Yıldız Tozu) isimli romandan fırlamış gibi görünüyor. Aslında bu çalışma görünürde olandan ibaret değil ve gerçekte devam eden bir değişimi sembolize etmeye hizmet ediyor.

Star3Daha yakından incelendiğinde enstalasyonun kendisini 500 metrelik çelik kablolar ve LED şeritlerin oluşumu ile ortaya çıkarttığı görülüyor. Yıldız şeklinin üzerindeki 12 ince uç, bu tamamlanmamış binada; tavanı ve yerleri delip geçiyor. Yıldızı belli bir yerde tutan kablolar yere, döşemelere, konsol kirişlerine ve bitişik binalara demirlenmiş. Bu devasa yıldızın açıldığı beş katlı beton yapı; fütüristik bir görünüme bürünüyor ve artık o kadar da “terk edilmiş” olarak algılanmıyor.

Star4Bu enstalasyon, Butterworth’da gerçekleşen, kentin yaratıcı potansiyelini gözler önüne sermeyi amaçlayan “2015 Urban Xchange Festivalleri” etkinliğinin bir parçası. “Star”, sadece estetik olarak gözünüzü memnun etmekle kalmıyor. Bu çalışma aynı zamanda dijital ve analog düzensizliklerin yeni bir boyuta açılan geçiş portalına dönüşmesine dair birikim niteliğinde.

Star1Bu uzaysal enstalasyon Butterworth’ün geleceği hakkında adeta bir tahminde bulunuyor, yeni ilişkiler ortaya çıkarmak adına tanıdık yerlerde var olan birçok boyutu birbirine bağlıyor. “The Star” en azından bir yıl boyunca gösterimde olmaya devam edecek. Sonrasında ise bu mekân başka farklı kamusal aktiviter, etkinlikler ve sanatsal performanslara yine ev sahipliği yapacak.

www.jun-ong.com

Fotoğraflar: Ronaldas Buozis
Haber kaynağı: https://pld-m.com/the-star-in-butterworthmal/?lang=en

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir