Close

02/08/2018

Şaşırtıcı mekanlar: Enerji harcamayan aydınlatma projesi; Işık kapıları

Hollanda, iklim değişikliğinin canevinden vurduğu bir ülke. Zaten deniz seviyesi altındaysanız, denizin yükselmesi olasılığı felaket getirebiliyor.

Bu nedenle, tarihi bir kazıklı yolda yükselen suyla mücadele etmek için renovasyona gerek duyulduğunda Hollandalılar, sadece üzerinden araç geçerken aydınlanarak aynı anda hem enerji tüketimiyle hem de ışık kirliliğiyle savaşan şık bir aydınlatma çözümü ürettiler –elektrik gerektirmeden!

Yolu aydınlatmak

Özünde Hollanda’nın tamamı bir mühendislik mucizesi. “Dike” adıyla bilinen bir dizi deniz duvarıyla okyanusu püskürtmek çokça çalışma ve planlama gerektiriyor. Ve bunların arasında en etkileyici olanı da Afsluitdijk.

1932’de yapılmış olan bu “dike” Kuzey Hollanda’dan Zürih’e kadar 32 kilometre boyunca uzanarak sürücülere okyanus üzerinden direkt bir rota sağlıyor. Ancak bu kazıklı yolun tek etkileyici yanı uzunluğu değil. Afsluitdijk’ten filtrelenen kuzey tarafındaki tuzlu deniz, güney tarafındaki tatlı su gölü IJsselmeer’e karışıyor.

Hollandalıların Afsluitdijk’le neden bu kadar gurur duydukları belli. Üstelik harap duruma düşmesine izin verilse ne büyük bir mesele haline geleceği daha da belli. Yükselen denizin tam bir renovasyon gerektirdiği anlaşıldığında, Hollandalılar, tasarım firması Studio Roosegaarde’yi görevlendirip projenin stil ve amaç sahibi olmasını sağladılar. Lider tasarımcı Daan Roosegaarde’nin en dikkate değer iyileştirmesi, sürücülerin farlarını yola yansıtarak uzun, karanlık köprüye parlak ışık kazandırması oldu.

Aşırı uzun kazıklı yolun her iki ucundaki devasa bent kapaklarına Işık kapıları inşa edildi. Bunların tasarımında, kelebek kanatlarının yanar döner pırıltısından esinlenildi. Araçların parlak farlarını yolun üzerine saçarak, herhangi bir ek enerji tüketimine gerek olmaksızın çevrelerini aydınlatıyorlar. Daha da iyisi, 32 kilometrelik yol, bir araç geçene kadar karanlıkta kaldığı için gezegenin en çok ışık kirliliğine sahip yerlerinden birinde ışık kirliliğini azaltmış oluyor.

Bütün ışıklar

Işık Kapıları, Afsluitdijk’in en seçkin ve yeni ekoloji dostu özelliği, ama Studio Roosegaarde’nin tek iyileştirmesi bu değil. Kasım 2017’den Ocak 2018’e kadar, yakınlardaki Friesland deposu “Glowing Nature”a ev sahipliği yapıyordu. Burada ziyaretçiler doğal biyo-aydınlatıcı yosunlarla etkileşim kurabiliyordu. Aynı esnada “Windvogel” yerden yüksekteki uçurtmalardan rüzgar gücü alarak yolun üzerine spot ışıkları yansıtıyor. Kimi tahminlere göre, bu tip yapıların ürettiği temiz enerji 200 kadar evin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. Geleceğin parlak olduğunun bir kanıtı!

Haber kaynağı: https://curiosity.com/topics/the-gates-of-light-are-a-stunning-energy-free-lighting-scheme-curiosity/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir