Close

09/03/2020

Studio Roosegaarde’den “Levenslicht”

Yeni Holokost anıtı Levenslicht, 4 ve 5 Mayıs Ulusal Komitesi ile işbirliği içinde, 104.000 adet özel olarak geliştirilmiş parlak taş ile 104.000 Hollandalı Holokost kurbanını anıyor.

Bu yıl, Holokost’un uluslararası sembolü olan Auschwitz toplama ve imha kampının kurtarılışının 75. yıldönümü. Sanatçı Daan Roosegaarde’den bu olay için özel bir ulusal sanat eseri yaratması istendi.

Yahudi geleneğine göre ölenleri onurlandırmak için çiçek değil, taş kullanılır. Sanatçı Daan Roosegaarde ve tasarım ekibi bunu, Levenslicht’in ilham kaynağı olarak kullandı. Görünmez ultraviyole ışık kullanılarak  özel olarak geliştirilen flüoresan pigmentli taşlar, ışığın soluk alışı gibi birkaç saniyede bir yanıyor. 104.000 adet parlak taştan oluşan sanat eseri, 16 Ocak’ta Rotterdam’da sergilendi ve ardından Hollanda’da Holokost geçmişi olan 170 yerleşimi gezdi.

Levenslicht (Yaşam Işığı) insanların, Holokost’un birçok Hollanda yerleşimindeki sonuçlarından haberdar olmasını sağlıyor. Daan Roosegaarde şöyle diyor: “Bu projenin benden istenmesi bir onur. Levenslicht, insanların yalnızca gözlemci olduğu geleneksel, durağan bir anıt değil; sosyal katılım gerektiriyor. Işık hayattır, ışık umuttur: Levenslicht.”

4 ve 5 Mayıs Ulusal Komitesi Başkanı Gerdi Verbeet ise şöyle diyor: “Holokost’tan etkilenen birçok Hollanda yerleşiminde görülebilecek olan bu sanat eseri, yurttaşların savaş sırasında tamamen ve sadece kimlikleri yüzünden öldürüldüğü yerleşimlerde bu büyük grubun boşluğunu ve yokluğunu somutlaştırıyor.”

Levenslicht, Holokost ve özgürlüğün daha geniş anlamda önemi hakkında düşünmek için halka açık bir mekân sağlıyor.

Özellikler:

Işık dikmeleri ve özel yazılıma sahip 104.000 adet özel olarak geliştirilmiş ışık yayan anıt kaya. Gerdi Verbeet,  Daan Roosegaarde, Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb ve Dışişleri Bakanı Paul Blokhuis tarafından 16 Ocak 2020 tarihinde saat 19.25’te Hollanda, Rotterdam’da Eva Cohen-Hartogkade’de halka açıldı. Rotterdam’daki açılışın ardından Levenslicht, 22 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında 170 Hollanda yerleşiminde sergilendi.

Yapı sahibi:4 ve 5 Mayıs Ulusal Komitesi

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/levenslicht-by-studio-roosegaarde/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir