Close

17/10/2022

Lightart; Dream Glow Pavilion

©Zhang Chao

Daxing Jizi Design tarafından tasarlanan Dream Glow Pavilion, sanatı kentsel yaşamın içine sokuyor.

“Geleceğin Pırıltısını Aramak” temalı Shenzhen Işık festivali için Daxing Jizi Design tarafından tasarlanan mimari enstalasyon, kentte kamusal alanı canlandırmayı hedefliyor.

Orada yaşayanlar için küçük bir park görevi gören Universiade Center’ın merkezindeki yeşil alanda yer alan tasarım, mevcut kamusal alana değer katmayı hedefliyor.

Yerel sakinler arasında önemli bir spor ve eğlence yeri olan Shenzhen Universiade Merkezi’nde kurulan tasarım, başlangıçta görkemli merkezde küçük bir rahatlama noktası yaratma amacıyla geliştirildi.

©Zhang Chao

12 adet yarım daire şeklinde renkli ve ışıklı kubbeye sahip 360 derecelik açık alan, iş hayatıyla boş zaman kavramını kusursuz bir şekilde bütünleştiriyor. Geleneksel Çin fenerlerinden ilham alan yapı, bambu çerçevenin etrafındaki mantarlar gibi görünüyor ve turkuaz, pastel sarı, morumsu kırmızı, turuncu-kırmızı ve kömür karası olmak üzere Çin’e özgü beş klasik renge boyanmış.

Yarı saydam, yumuşak, kâğıt benzeri bir dokuya sahip filmlerle kaplanmış sergi alanı yağmurda koruyucu bir sığınak görevi görürken ışığın içeri girmesine de olanak tanıyor. Mantar şeklindeki kubbeler gündüz doğal ışığı içeri alıp gece boyunca sıcak, renkli ışık yayarak izleyicide dinamik bir uzaysal ve görsel deneyim uyandırıyor.

©Zhang Chao

Enstalasyon, festival esnasında yapılan atölye çalışmaları, konserler gibi etkinliklerde mekân olarak da kullanılabiliyor.

Işık ve doğanın içine dalmak, sosyalleşmek ve eğlenmek ya da sadece capcanlı ortamı gözlemlemek için halka açık bir yer olan bu alan, böylece merkezin hayata tutunma alanı haline geliyor.

©Zhang Chao

Haber kaynağı: https://archello.com/news/dream-glow-pavilion-by-daxing-jizi-design-weaves-vibrant-art-into-urban-life

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir