Close

22/12/2021

Liz West’ten yeni enstalasyon: Slow Revolution

2019 yılında Emre Güneş’in moderatörlüğünde gerçekleştirlen 3. Aydınlatma Tasarımı Zirvesi’nin konuşmacısı olarak Türkiye’ye de gelen Liz West’in tasarladığı Slow Revolution, Greengate bölgesi için özel olarak hazırlanan kalıcı, büyük-ölçekli heykel niteliğinde bir sanat eseri.

Salford Belediye Meclisi tarafından sipariş edilen eser, yansıtıcı parlak renklerle kaplı geometrik sütunlar oluşturacak biçimde üst üste dizilmiş, optik titreşimli kaleydeskopik bir enstalasyon oluşturmak üzere bina çevresine yayılan tek tek üçgen prizmalardan oluşuyor.

Beşer derecelik açıyla yerleştirilmiş 56 üçgen prizmadan oluşan Slow Revolution, izleyici eserin önünde hareket ettikçe oyunbaz bir şekilde bükülüp dönen ve böylece izleyici ile mekân arasında değişken bir diyaloğu teşvik eden sekiz adet parlak kuleden oluşuyor. Üçgenlerin ağır ağır dönüşümü, heykel çevresinde kademeli bir hareket hissi vererek çevredeki unsurları canlandırıyor ve Greengate koridoru boyunca hareketliliği teşvik ediyor.

Sanayi Devrimi sırasında, Manchester’daki pamuk fabrikalarından başlayıp Irwell Nehri boyunca konumlanan Salford boyahaneleri, bölgenin üretim manzarasının önemli bir bölümünü oluşturuyordu. Bölgenin mirasına saygısını göstermek adına endüstriyel ve canlı renkte materyaller kullanan bu devasa çalışma, çelik ve alüminyumdan yapılmış ve retro-yansıtıcı renkle bezenmiş.

Retro-yansıtıcı materyal, ışığı yansıtan ve odaklanmış imajı doğrudan orijinal ışık kaynağına geri gönderen on binlerce minik cam boncuktan oluşan fişsiz bir olgu.

Slow Revolution, eserin üzerine gece veya gündüz doğrudan ışık yansıdığında kendi kendine aydınlanarak Salford’u gösteren çok renkli bir işaret tabelası ve canlı bir geçit görevi görüyor.

Slow Revolution, geçmişi Salford’daki orta çağ yerleşimine kadar uzanan bir bölge olan tarihî Greengate Üçgeni’nin sınırları içinde yer alıyor. Çoklu üçgen formların kullanılması, eserin köklerini bulunduğu bölgeden aldığını gösteriyor ve bölgenin geçmişine gönderme yapıyor.

“Belediye Meclisi Kuzeydoğu kökenli sanatçı Liz West’in büyük ölçekli ve kalıcı muhteşem sanat eseri ‘Slow Revolution’ın, Greengate bölge merkezine yerleştirilecek olmasından memnun. İzleyici eserin etrafında hareket ettikçe bükülüp dönen parlak kulelerden oluşan yerleştirme, CallisonRTKL (CTRLK) tarafından tasarlanan Select Properties Embarkment West sitesine komşu olan bölge için özel olarak geliştirildi. Slow Revolution, geçmişi Salford’daki orta çağ yerleşimine kadar uzanan bir bölge olan tarihî Greengate Üçgeni’nin sınırları içinde yer alıyor. Çoklu üçgen formların kullanımı bölgenin geçmişine saygı duruşunda bulunurken canlı ve enerjik formu ve renk kullanımı, önemli bir gelişme ve büyüme merkezi olan Greengate bölgesinin günümüzdeki dinamik niteliğini muhteşem bir şekilde vurguluyor. Bu birinci sınıf enstalasyon, Greengate’e yüksek nitelikli yeni bir geçit sağlıyor ve şehir merkezinde nitelikli mekânlar oluşturmayı teşvik etmek için özel sektör ve yerel sanatçılarla yakın işbirliği içinde çalışan Belediye Meclisi’nin değerini ortaya koyuyor.” – Meclis Üyesi McCusker, Belediye Meclisi Konut, Planlama ve Sürdürülebilir Kalkınma için İdari Destek’ten sorumlu.

Eser, West’in mimari mekânları ve kamusal alanları dönüştürdüğü ve renk teorisi ile ışık alan teorisine dayalı, devam eden mekânsal ışık çalışmalarının bir parçası.

www.liz-west.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir