Close

26/07/2018

Liz West’ten “Color Transfer”

İngiliz sanatçı Liz West, Paddington Central’da ilk kalıcı Londra işini aldı. Color Transfer adında, bölgeye özel, yeni ve göz alıcı çalışmada yoğun renk etkisini deneyimlemek mümkün. Color Transfer, Paddington Central Westway Köprüsü’nün alt kısmında uzanan baş döndürücü, kapsayıcı kromatik bir eser.

Sanat eseri, tuğla duvarda dikey biçimde yükselerek optik anlamda canlı ve kaleydoskopa benzer bir enstalasyon yaratan çok açılı renkli aynalardan oluşuyor. Prizmatik şekiller, tünelin mimarisini yansıtıyor. Eserde göze çarpan renkler, alt geçidin neresinde bulunduğunuza göre değişiyor.

Eser, baktığınız yöne göre farklı görünüyor. Renkli aynalar, alt geçide soldan girdiğinizde koyu kırmızıdan uçuk pembeye doğru akacak şekilde spektral bir düzenlemeyle konumlandırılırken, sağdan girdiğinizde bunun tam tersi oluyor. Ziyaretçiler hareket ettikçe, renkli aynaların yarattığı, ışık ve yansımaların değişen, oynayan etkisiyle karşılaşıyor.

West, eserinde yeni bir görme biçimini teşvik etmeyi amaçlıyor. Renk ve ışık, birlikte aydınlatmaya yardımcı olur ve bu nedenle insanların bireysel görsel algı ve refahını artırır ve yükseltir.

West, genellikle canlı renkleri ve parlak ışığı araç olarak seçiyor ve bunlarla yeni, genellikle de bölgeye özel sanat eserleri üretiyor. Kapsayıcı enstalasyonlarıyla, ayna veya saf doygunluğu kullanıp insanların ilgisini daha önce dikkat etmemiş olabilecekleri farklı mimari alanlara ve unsurlara çekerek yeni ortamlar yaratmayı ya da mevcut alanları geliştirmeyi umuyor.

Liz West’in eseri Color Transfer, British Land tarafından ısmarlanan ve küratörlüğünü Paddington Central, Londra için Rosie Glenn’in yaptığı yeni bir çalışma. Westway viyadüğünün altında şu anda süresiz olarak sergileniyor. Eser, Haziran 2018’de tamamlandı ve açıldı.

Fotoğraflar: Jason Bailey

Haber kaynağı: https://illumni.co/colour-transfer-by-liz-west/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir