Close

18/10/2019

Liz West’ten “Iri-Descent”

Bu yılki Londra Tasarım Festivali için Liz West, Fortnum & Mason ile iş birliği ile yeni bir eser yaratmak üzere görevlendirildi.

Iri-Descent, renk yayan dikroik filmle kaplanmış narin küplerin asılmasıyla devasa bir aranjman oluşturan iddialı bir eser.

Iri-Descent, çevresine ışık yansıtan ve saçan iki farklı renk çeşidine sahip son derece yansıtıcı ve parlak dikroik film ile kaplanmış ve mekândan aşağı sallandırılan 150 iskelet çerçeveli küpten oluşuyor. Ziyaretçiler atriyum etrafında ve katlar arasında hareket ederken küplerin rengi değişiyor gibi görünüyor. Sistematik olarak değişerek – sıcak ve soğuk – çeşitli renk tonları sunan iki renk varyasyonu var. Malzeme seçimi, West’in renk ve ışık ilişkisine olan ilgisini ve bunların, izleyicilerin eseri algılama yeteneklerini artırmayı temsil ediyor.

Iri-Descent, mimari alanları ve kamusal ortamları dönüştürme tutkusuyla renk teorisi ve ışık alanları üzerine yapılan araştırmalara dayalı, süregiden bir dizi uzamsal ışık çalışmasının bir parçasını oluşturuyor. West, göz alıcı renkleri ve parlak ışığı karıştırarak çeşitli ortamlarda duyusal reaksiyonları tahrik etmeye çalışıyor. Iri-Descent ile ziyaretçileri mekânla yeni bir ilişkiye girmeye ve kendi kişisel renk ve ışık ilişkilerini incelemeye teşvik etmek  istiyor.

Liz West şöyle diyor: “Dahil olan herkesin tutkusu, bilgisi ve bağlılığı nedeniyle üzerinde çalışmak için özellikle hoş bir iş oldu. Mağazayı ziyaret etmek ve insanların mağaza içinde nasıl hareket ettiğini izlemek, mekânın neye ihtiyacı olduğunu düşünmek ve çalışmaya ilham vermek amacıyla Fortnums’taki tarihçi ve arşivci ile derinlemesine sohbet etmek için çok zaman geçirdim. Aynı zamanda, mekânı ve insanların hayal gücü ile algılarını ateşlemek için çok güzel malzemeleri test etmek ve onlarla oynamaktan hoşnut oldum. ”

Fortnum & Mason Müşteri Deneyimi Direktörü Zia Zareem-Slade, “Fortnum & Mason sadece bir dükkan değil, kapsayıcı bir yer, duyusal bir deneyim ve merak ve sevinç uyandıran bir mekân. Her katta görsel bir ziyafet ve renk patlaması var -işte bu sebeple, Liz West ile ‘Iri-Descent’ çalışmasını sunmak amacıyla bir araya geldiğimiz için çok mutluyuz. Merak ve neşe yaratan, ışık ve ışıltıyla bu kadar güzel bir şekilde oynayan bir parçayı atriyumumuzda görmek ve müşterilerimizle paylaşmaktan heyecan duyuyoruz,” diyor.

Liz West’in Iri-Descent çalışması, 12 Eylül – 25 Ekim 2019 tarihleri arasında Londra’daki Fortnum & Mason için Londra Tasarım Festivali tarafından yaptırılan yeni bir çalışma.

Fotoğraflar: Studio stagg

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/iri-descent-by-liz-west/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir