Close

01/11/2018

Liz West’in yeni enstalasyon çalışması; Aglow, lüks giyim markası Nemozena ortaklığıyla yaratıldı

Baştan sona parlak flüoresan akrilikten yapılan bu iddialı eser, Paris Moda Haftası’nda Nissim de Camondo Müzesi’nde lanse edildi.

Aglow, yere altıgen şeklinde yerleştirilen, fosforlu akrilik renklerde yüz altmış dokuz yarımküreden oluşuyor. Altı neon renge sahip olan ve fiş bağlantısı bulunmayan bu flüoresan “kâseler”in kenarları elektrikle aydınlatılıyormuşçasına parlak ışık yayıyor.

West’in ışık ve renk arasındaki ilişki ile bu ilişkinin izleyicilerin esere yönelik algılarını geliştirme becerisine karşı ilgisini, bu “canlı” kenarlar ve malzeme seçimi somutlaştırarak dışa vuruyor.

Liz West, yeni çalışmasına ilişkin olarak şu yorumda bulunuyor: “Akrilik kâseler, yansıtıcılığı oldukça yüksek içbükey yüzeyleriyle izleyicilere çevrelerini (flüoresan renkli) yeni bir ışık altında görebilme fırsatı sunuyor. Ayrıca tek tek kâseler, yağmur suyu toplama işine de yararken esere ekstra bir boyut ve başka bir yansıtıcı yüzey katarak Paris’in merkezindeki muhteşem Nissim de Camondo Müzesi avlusu ve çevresinin izlenmesini sağlıyor.”

Doğada sıkça kullanılan altıgen şekil pratik, ekonomik, alandan tasarruf sağlayan bir çokgen. West, büyük ölçekli ve etkili eserler yaratmak için enstalasyonlarında genellikle geometri ve tekrardan faydalanıyor.

Aglow, ilhamını Nemozena’nın vizyonundan alan, kadının toplumsal konumunun güçlendirilmesini destekleyerek tüm dünyada kadının ihtişamını ve yaşam enerjisini sergileyen bir işbirliği.

Nemozena’nın Paris Moda Haftası için Liz West’ten istediği yeni eseri Aglow, daha sonra Dubai ve Milano’da sergilenecek.

Haber kaynağı: https://illumni.co/aglow-by-liz-west/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir