Close

04/03/2022

LightArt: ‘Fiat Lux.3 Architectures of Light’

Işığın Mimarisi

Aydınlatma tasarımcısı Antoni Arola ve İspanyol aydınlatma üreticisi Simon, Madrid Tasarım Festivali için bir araya gelerek ‘Fiat Lux.3 Architectures of Light’ ismini verdikleri bir enstalasyon yarattı. Villa Fernán-Gómez Kültür Merkezi içerisinde konumlanan enstalasyonda, ‘var olmayan alanlar’ oluşturmak için duman makinesi, lazerler ve farklı nesneler kullanıldı.

Arola, açıklamasında ziyaretçilerin duyularını ve bilinçlerini uyandırarak bir yanılsamanın parçası gibi hissetmelerini sağlamanın projenin ana hedeflerinden olduğunu belirtmiş. ‘Mimarlık ışıktan yaratılır. Bir yapı malzemesi olarak ışık. Var olmayan mekanlar birdenbire ortaya çıkar, mutasyona uğrar, karışır, keser, diyalog kurar ve kaybolur’.

© Imagen Subliminal
© Héctor Milla

Serginin konumlandığı mekanda içeriye dolan dumanı kesen iki boyutlu ışık düzlemleri öne çıkıyor ve bu düzlemler ışık duvarlarını oluşturuyor. Ziyaretçiler ve nesneler ile zaman zaman kesilen ışık duvarları, çevresindeki elemanlar ile değişen ve hareket eden yapı elemanları olarak farklı bir deneyim yaratıyor. Simon, enstalasyonun bu doğrultuda ziyaretçide benzersiz duygular uyandırmayı ve ‘ışığı büyük bir dönüşüm yeteneğine sahip yaratıcı bir unsur’ olarak sergilemeyi amaçladıklarını aktarıyor.

© Héctor Milla

Serginin odak noktasında bir ağaç yer alıyor. Yavaşça dönen bir platforma yerleştirilen bu ağaç, lazerlerin dönen dallarına isabet etmesiyle keskin ışık şeritleri oluşturuyor. Tavandan sarkan ahşap paneller ve ekipmanlar da yer yer ışık yollarını keserek mekanda açıklıklar yaratıyor. Sergiye eşlik eden Mans O’nun ses düzenlemesi ile de ziyaretçilere sürükleyici ve çok boyutlu bir deneyim vadediliyor.

Enstalasyon, Arola ve Simon ile birlikte yer değiştirdikçe gelişen ve adapte olan bir projenin parçası olarak karşımıza çıkıyor. ‘Fiat Lux.3 Architectures of Light’, Madrid Tasarım Festivali kapsamında 13 Mart 2022 tarihine kadar görülebilecek.

Haber kaynağı: www.dacistanbul.com/dac-oneriyor/isigin-mimarisi-madrid-tasarim-festivalinde/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir