Close

10/08/2018

Children of Light – Space Encounters enstalasyonu

Children of Light’ın, Salone del Mobile için özel bir alanda tasarladığı enstalasyon, Amsterdam merkezli mimarlık ofisi Space Encounters ile ortak bir çalışma.

Diocesan Müzesi’nin 50 m uzunluğundaki galerisinde ve bu galerinin formuyla oluşturulan enstalasyon, ilhamını Milano’nun simetrik ve düzenli neoklasik yapılarından alıyor.

Enstalasyonun içine girildiğinde ortam yerçekimsiz gibi görünürken ışık da sizi çekip ileri doğru taşıyor.

Galerinin ölçüleri belli alanı, başı ve sonu yokmuşçasına sonsuz gibi görünmeye başlıyor.

Renkli ışık dalgaları, zaman ve mekânın olağan algılanma biçimlerini bozuyor. Enstalasyon bir an için kara delik gibi hissedilirken diğer bir an kendinizi ışığın içine çekilmiş buluyorsunuz. Kemerler boyunca ilerlemek, zamanın büküldüğü hissi yaratıyor ve sonsuzluk fikrini derinden deneyimlemeyi sağlıyor.

Ortama eşlik eden ve ortamın daha da içine çekilmeyi sağlayan müzik, cam armonikayla bestelenmiş. Yalnızca görünür spektrum frekanslarının kullanılması sayesinde enstalasyonun görsel malzemeleri, sonik maddelere dönüşüyor.

Children of Light’ın ışığı, heykel niteliklerine sahip bir unsur olarak değerlendirme yaklaşımı kemerlerin, sütunların ve sonuç olarak mekânın eriyerek akışkan mimariye karışmasını sağlıyor.

Video: Pietro Coppo
Müzik: Sébastien Robert
Metin: Mathis Neuhaus
Yazılım: Mark van der Korput
İnşaat: Planemos
LED ve yönetimi: Invent Design

Haber kaynağı: https://illumni.co/children-of-the-light-x-space-encounters/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir