Close

24/09/2014

Tavanda “Gökyüzü ve Deniz”

PLDKollusion

Kollision, Kopenhag’ın Nordhavn bölgesindeki eski DLG deposunda yapılan “Sky and Sea” (Gökyüzü ve Deniz) isimli kalıcı bir sergi için iki enstelasyon tasarladı.

Sergi ziyaretçilerin Nordhavn’ın aktif endüstriyel bir yerden, modern bir yerleşim ve iş bölgesine dönüşüm ve gelişimini gözlemlemelerine imkan tanıyor. Bu sergi için Kollision ışık temelli bir tavan enstelasyonu ve hikâyesi olan bir yansıtma tasarladı, geliştirdi. Böylelikle ziyaretçilere sergi sırasında dinamik ve görsel bir boyut sunulurken aynı zamanda mekânın deneyimi de yaşatılıyor.

Işık ve Yansıtma ile Deneyimler Yaşatmak

Tavanın hemen karşısındaki birçok aydınlatma tasarımı su, bulutlar ve yeşil alanlarla birlikte adeta bir karışım yaratıyor. Bunun yanında hareketin ve geçişlerin bağlamsal imgelemeleri de mekânda yerini alıyor ve Qrestad- Northav’ın kuzey bölgelerine kadar ulaşıyor. Bu ışık tavanı tamamen renkli LED ışık kaynaklarıyla 16 CNC’lik modüllere monte edilmiş ve tavanda 3,2 x 9,6 metrelik bir alan kaplıyor. Çubuklar Kopenhag’ın sahil şeridini andıran soyut bir manzara oluşturuyor. Her bir ışık çubuğu, kumlanmış havası veriyor ve LED’lerden çubukların sonuna kadar berrak bir ışık yayılıyor. Yansıtılmış hikâye ise, tüm yapı planını, görüntüleri ve hala devam eden birçok yenilik sürecini gözden geçirme imkanı sağlıyor. Harita, 2 x 1,60 metrelik bir kutuya yerleştirilmiş, Nordhavn’daki bölgenin düz lazer kesimi modelini içeriyor. Grafik ve illüstrasyonların birleşimi bu modele yansıtılmış. Böylece ziyaretçiler iPad’lerinden, Nordhavn’nın tarihini ve gelişiminden bahseden bir anlatıcı sesiyle desteklenmiş animasyonları çalıştırabiliyorlar.

Kollision’ın rolü…

Kollision, bu ışık tavanını tasarladı, programladı ve yerleştirdi. Mike Ameko Lippert ve Helene Dalgard’ın iş birliği, Cph City & Port Development’ın yardımları ile harita yansıtmasını hayata geçirdi.


Haber kaynağı:
http://www.illumni.co/sky-sea-light-sculpture-by-kollision/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir