Close

12/06/2013

Brandi Aydınlatma ve Tasarım Enstitüsü Almanya’da açıldı

Brandi_LogoAlmanya’nın Hamburg şehrinde açılan Brandi Aydınlatma ve Tasarım Enstitüsü, (Brandi Institude for Light and Design) öğrencilerine aydınlatma tasarımında teori ve pratiği bir arada sunuyor. Eğitiminde teorik prensiplerle pratik uygulamaları birleştiren, uluslararası bir eğitim programına sahip enstitü; eğitimlerini bağımsız olarak ve herhangi bir üreticiye bağlı olmadan düzenliyor.Müfredatında iyi aydınlatma ve insan odaklı tasarım yaklaşımını benimseyen enstitü, tam zamanlı çalışanlar ve üniversite öğrencilerini düşünerek programını part-time olarak düzenliyor. Enstitünün programı, yapay aydınlatmadan, master plan tasarım, elektrik mühendisliği ve temel proje yönetimine kadar geniş bir yelpazeye sahip.

 

Brandi1

Brandi Enstitüsü’nün Ağustos itibariyle düzenleyeceği atölye çalışmaları ve içerikleri ise şöyle:

Yüksek Performans Enerji Binaları (26 – 30 Ağustos 2013)
Sürdürülebilir aydınlatmanın odağında insan olduğunun altını çizen eğitimde; teknik ve estetik bakış açılarının birlikte vurgulanması hedefleniyor. Bölgesel iklim şartlarının binaların şekil ve tasarımlarını nasıl etkilediğine odaklanılacak atölye çalışmasında; uzman bir aydınlatma tasarımcısı ile doğal ve yapay ışığın karşılıklı etkileşimlerine dair öğrenciler bir şema geliştirebilecek. Öğrenciler, kendi tasarımlarını değerlendirmede gereken kriterler hakkında bilgi sahibi olurken atölyenin sonunda; modern medyada LED teknolojisi ve kontrollerini de öğrenebilecekler.

Brandi3

İş Yeri Tasarımı (02 – 06 Eylül 2013)
Bu atölye çalışması teori ve pratiği birleştiriyor. Katılan öğrenciler eğitimde; kontratın imzalandığı andan yapım aşamasına kadar; bir iş yerinin aydınlatma projesini tasarlayacaklar. Ayrıca projedeki alanın fonksiyonları, materyaller ve renkler gibi noktaların üzerinde durulacak. Uzman bir aydınlatma tasarımcısı ile birlikte tasarım fikirleri ışıkla buluşturulacak ve böylelikle projenin yapısı, bütçelemesi ve “ışıkta insan” faktörleri de çalışılacak. Bu çalışmada öğrencilerin; bir projeyi skeç aşamasından tamamını bitirmeye, bütçelemeyi tanımlamaya, teknik problemleri çözmeye ve kendi projelerini test etmeye kadar birçok aşamadan geçmeleri hedefleniyor.

Brandi4

Sağlık-SPA- Konaklama’da Aydınlatma (04-08 Kasım 2013)
Sağlık ve konaklama alanlarında aydınlatmada kullanılan materyallerin önemine dikkat çeken bu eğitimde yine uzman tasarımcılarla birlikte çalışılacak. Konaklanan yerde “evde hissettiren” bir dengede ışık kullanımının önemine dikkat çeken atölye çalışmasında öğrenciler SPA alanlarında insanların ruh hallerini olumlu yönde etkileyecek aydınlatma tasarımları çalışabilecek. Çalışmada, uzman bir aydınlatma tasarımcısı ile birlikte öğrenciler fikirlerini aydınlatma planları içinde geliştirebilecekler. Bu çalışmada atmosfer tasarımının da ötesinde; bütçeleme, tasarım süreci ve teknik problemler gibi bir projenin tüm aşamaları incelenebilecek.

Kurslar hakkında detaylı bilgi ve kayıt için: http://www.brandi-institute.com/courses/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir