Close

20/05/2009

Ahırkapı Şenlikleri bu sene daha “renkli”

k_dsc06293-rev

İstanbul Tarihi Yarımada’da Armada Otel’in 2000’li yıllara girerken başlattığı “Ahırkapı’da Hıdrellez Şenlikleri” giderek gelenekselleşen bir yapı olarak sosyal hayattaki yerini alıyor. İstanbul Valiliği, İ.B.B., İ.Turizm Atölyesi, Kültür A.Ş., Ahırkapı Derneği, M.S.G.Ü ve birçok üniversitenin desteği ile bu yıl 10.’su yapılan şenlik, her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan akşam binlerce kişinin katıldığı bir etkinlik halini aldı.

Şenlikler, geçen sene kalabalıkların sokaklara sığmaması sebebiyle, bir ilk olarak Ahırkapı sahiline taşındı. Yine gerçekleşen bir ilk ise şenliklerin aydınlatma tasarımı için profesyonel bir yardım alması oldu. Nergiz Arifoğlu LightStyle ofisi tarafından hazırlanan aydınlatma tasarımı projesi ile amaçlanan  şenliğin ruhuna paralel baharın çoşkusunu yansıtmak idi.

k_dsc06231-rev

Şenliklere ev sahipliği yapan sahilde, Tarihi Yarımada’ya fon oluşturan 1000 yıllık Bukaleon Sarayı’nın unutulmuş varlığını ışık ile vurgularken, günün coşkusunu ışığı ile yansıtmak için her saat diliminde farklı görüntülere büründü.  Mavi ile bolluğu, yeşil, sarı, pembe, mor ile farklı dilekleri temsil ederken her renkte sabit kalan ateş kırmızısı ise kötülüklerden arınmayı simgeledi. Hıdrellezin ana figürü olan dilek ağacı, sarayın önündeki yaşlı kestanede hayat buldu. M.S.G.Ü öğrencilerinin emeğinde, renkli ışıklı kumaşlar ile kaplanan ağaç, kendisine yansıtılan her renkteki ışıkta farklı dilekleri çevresine duyurdu. Deniz kıyısında bulunan Radar Kulesi, hıdrellez ateşini yükseklere taşıyarak İstanbul’u şenliklerden haberdar etti.

kuleler

Çeşitli firma ve kuruluşların desteklediği ve ışık için ilk kez bir mimari aydınlatma tasarımı ofisinin kontrolünde gerçekleşen bu şölende, Philips ve Thorn ürün desteği verirken, Neotech ekibi ışık organizasyon servisi ile tasarımın gerçekleşmesinde büyük katkıda bulundu.

11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir