Close

05 September 2014

James Clar’in ışık heykelleri

PLDJamesC5
James Clar
yaptığı aydınlatma heykellerinde; görsel temsillerin birçok varyasyonunu ve teknolojinin değişmez varlığının sonuçlarını ortaya çıkarıyor.

PLDJamesC6
Sanatçının geniş bir yelpazeye sahip çalışmalarındaki aydınlatma enstelasyonlarına, sanki tek başına duran bir parça ya da somut bir vücut çalışması olarak bakabilmek mümkün. Akrilik, metal, fiberglas ve flüoresan lambalar gibi çalışmalarında kullandığı materyal kategorileriyle Clar; gayet yetenekli bir şekilde birçok önemli konuyu da ortaya çıkarıyor: Sembolik indirgemeler veya bir etkinliği büyütmek, şekil deneyleri, desen replikasyonları, günlük hayattaki teknoloji ve bilgilere dair sofistike eleştiriler.

PLDJamesC9
Kompleks, üç boyutlu bir çalışma için ekran sınırlarının arkasındaki piksel uzantısı sanatçının öngörülerinden sadece bir tanesini oluşturuyor. Onun bu kapsamlı kütüphanesinin gösterimi; medya eleştirmenleri ve sanat enstelasyonları hayranları için adeta tavsiye edilebilecek bir kaynak niteliğinde.

PLDJamesC13

PLDJamesC2


Yazı:
Mateus Andrade

Haber kaynağı: http://trendland.com/james-clars-light-sculptures/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *