Close

21/03/2014

Gökyüzünü boyayan bir web tarayıcısı

PLDGokyuzu1

Fotoğraf: Ema Peter

Bugün Kanada’nın Vancouver şehrinin sakinleri su kenarındaki manzaralarında bir yenilik fark edecekler: Bu yenilik, interaktif sanat çalışmaları içerisinde en büyüklerinden biri. Unnumered Sparks (Sayısız Parlamalar) isimli çalışmada, sanatçı Janet Echelman ve Google Yaratıcı Yönetmeni Aaron Koblin’in iş birliği ile TED’in 30. yıllık konferansının bir parçası olarak ortaya çıktı.

Echelman, rüzgar, su ve ışık gibi doğa güçlerine cevap veren bina heykelleriyle biliniyor. Bu yeni projesi de bir istisna değil. Işık fiberlerinden yapılmış heykel, suyun üzerinden, gökdelenin çatısından ve Vancouver Toplantı Merkezi’nin yürüyüş yollarının yakınından süzülüyor. Ziyaretçiler mobil cihazlarından birlikte çalıştıklarında, heykelin yüzeyinde renkler ve dalgacıklar yaratabiliyorlar.

PLDGokyuzu2

Fotoğraf: Ema Peter

Halk için belirgin olmayan tek nokta ise heykele baktığınızda aslında bir web tarayıcısına bakıyor olmanız. Bu interaktif aydınlatma aslında büyük bir Chrome penceresi ve 300 adım uzunluğundaki heykele 5 tane yüksek çözünürlüklü projektör yardımıyla gerilmiş durumda. Etkileşim için ziyaretçiler Chrome’u ya da akıllı telefon, tablet gibi modern mobil tarayıcılarını kullanarak bir web sitesi açıyor. Renk seçtikten sonra, ziyaretçiler kendi cihazları boyunca iz sürmek için parmaklarını kullanıyor. Böylece ışığın renkli şeritleri gibi gerçek zamanda bunu heykelin üzerine yansıtabiliyorlar. Sonuçta dev, yüzen bir kanvasın üzerinde “kalabalık kontrollü” görsel bir deney ortaya çıkıyor.

Yazı: Jenny Ramaswamy/ Google Creative Lab

Haber Kaynağı: http://googleblog.blogspot.com.tr/2014/03/a-browser-that-paints-sky.html

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir