Close

16/10/2014

SandRidge Ortak Alanları, SandRidge Enerji Merkezi, Manzara ve Kule Aydınlatması Projesi

PLDSandrige1
“2014 AL Işık ve Mimari Tasarım Ödülleri”
kapsamında aydınlatma tasarımını Renfro Design Group’un yaptığı proje, Outstanding Achievement (Olağanüstü Başarı) ödülünü almaya hak kazandı.

Oklahoma’nın yenilenme çalışmalarının bir parçası olarak SandRidge Enerji, büyüyen, bağımsız bir doğal gaz ve yağ şirketi. Şirketin kurumsal master planı birçok şehir bloğunu ve farklı binaları da içine alıyor. Bunlardan biri, 1971 yılında mimar Pietro Belluschi tarafından tasarlanmış “30-story” adı verilen Brutalist bir mimari tasarıma sahip modern ofis kulesi. 4.600 metrekarelik kubbe şeklindeki yapı yeni kampüs için birleştirici bir öge olarak hizmet ederek insanları kaynaştıran bir his uyandırıyor. Projenin aydınlatma danışmanı olan Renfro Design Group şirketinden işte tüm bu ögeleri bir araya getirecek bir aydınlatma şeması istenmiş.

Belluschi’nin tasarladığı ofis kulesinin ön cephesini aydınlatmak için Renfro ekibi, boyunduruk-monteli 4000K LED dış projektör ışıklarını, garajın yakınına üst tarafa konumlandırdı. Yapılan çalışmalarla birlikte iki armatürün yeri belirlendi ve üç ışık yayıcı (8, 13 ve 23 derece olmak üzere) buna göre ışığı dağıttı. Bu durum, tüm binada bir yayılım sağlarken aynı zamanda binanın üst, orta ve aşağı bölümlerindeki farklı pencere şekillerini de ortaya çıkartmış oluyor. Pencerelerin derin ve açılı girintilerinin bir sonucu olan gölgeli desenler, kubbenin üçgen şekli için bir tasarım işareti olarak hizmet ediyor.

Yeni odak noktası olmasının yanı sıra 34 adım uzunluğundaki kubbe aynı zamanda, Oklahoma şehrinin yaz aylarındaki dayanılmaz sıcaklarında, serinlik sağlayacak bir gölgelik oluşturuyor. Bu, kubbenin çeşitli yoğunluğa sahip delikli metalinin iki katmanı sayesinde gerçekleşiyor. Geceleri, kubbeli yapı 3000K lineer LED çubuklarla aydınlatılıyor. Boyunduruk-monteli PAR38 halojen downlight’lar plaza alanını aşağıdan ışıklandırıyor. İlave olarak teatral aydınlatma da bulunan mekânda; bu ışıklar gerçekleşen etkinliklerde kullanılabiliyor.

Kaldırım seviyesinden plaza seviyesine doğru uzanan eğimli yol boyunca, 7 adım uzunluğunda, 18 inç yüksekliğinde 3000K lineer LED armatürler, bitki ekim alanlarının sınırları boyunca bir hat çiziyor ve 9 adım genişliğindeki yolu aydınlatıyor. Ekim alanlarının içinde, MR16 ve PAR30 dar seramik metal halide uplight’lardan oluşan dikey aydınlatma ögeleri, Cor-Ten çelik borularının içine yerleştirilmiş. Böylece ağaçlar ve diğer geniş yeşil alanlar kolayca aydınlatılıyor.

Var olan binalar, yeni mimari ve aydınlatma; SandRidge Enerji ve Oklahoma şehrinin yenilenmiş aşağı merkezi için kentsel bir kimlik oluşturmada güçlerini adeta birleştiriyor…

Jüri yorumları:

Yansıtıcı ışıklarla aydınlatma, kendi alanında adeta bir şahaser. Binanın mimarisinin Brutalist stilini öne çıkarıyor.

Ön cephedeki desenler başarılı bir şekilde kubbeye dönüştürülmüş.

PLDSandridge2Aydınlatılmış yürüyüş yolları, geceleri gelip geçenlere, kaldırımdan plaza seviyesine kadar rehberlik ediyor.
Fotoğraf: Timothy Hursley

PLDSandridge334 adım yüksekliğindeki kubbe, özellikle yazın aşırı sıcaklarda, plazaya ihtiyaç duyulan gölgeyi sağlıyor
Fotoğraf: Timothy Hursley

PLDSandridge4Geceleri 3000K LED şeritler kubbeyi aydınlatıyor. Boyunduruk-monteli halojen PAR38 downlight’lar plaza alanını aşağıdan aydınlatıyor.
Fotoğraf:Timothy Hursley

PLDSandridge5Delikli Cor-Ten çelik boruları bitki bölümlerinin olduğu küçük ağaçları dekoratif bir şekilde aydınlatıyor.
Fotoğraf: Timothy Hursley

PLDSandridge7Plaza kubbesi geceleri aydınlatılıyor.
Fotoğraf: Timothy Hursley

PLDSandridge8Bilgisayarlı çalışmalar, kulenin ön cephesini aydınlatan projeksiyon ışıklarının her birinin açısını ve konumlandırılmasını belirlemede yardımcı oldu.
Fotoğraf: Renfro Design Group

PLDSandridge9Yansıtıcı ışık açıları kulenin ön cephesinde ışık ve gölgeden cesur bir oyun yaratıyor.
Fotoğraf: Renfro Design Group

PLDSandridge10Kulenin kuzeybatı köşesi indirekt bir aydınlatma stratejisi izliyor. Böylece ışığın yokluğunda mimari’nin pervaz detayları öne çıkıyor.
Fotoğraf: Courtesy Renfro Design Group

PLDSandridge1130-story ofis kulesinin ışıkları geceleri yakılıyor. Bina 1971 yılında Brutalist bir mimari stili ile mimar Pietro Belluschi tarafından dizayn edildi.
Fotoğraf: Renfro Design Group

Projeye katılanlar:

Proje: SandRidge Commons, SandRidge Energy Headquarters, Landscape and Tower Lighting, Oklahoma City, Okla.
Girişimci: Renfro Design Group
İşveren: SandRidge Energy, Oklahoma City, Okla.
Mimar: Rogers Partners (formerly Rogers Marvel Architects), New York
Aydınlatma tasarımcısı: Renfro Design Group, New York
Takım üyeleri: Richard Renfro, Eileen Pierce, Lisa Wong, Fabio Tuchiya, Azusa Yabe
Fotoğraf sanatçısı: Timothy Hursley
Proje boyutu: 181,104 metre kare
Proje maliyeti: Açıklanmıyor
Aydınlatma maliyeti: Açıklanmıyor
Metrekare başına düşen watt: 0.19
Kod uyumu: ASHRAE 2007
Üreticiler: Acuity Brands/Winona Lighting, B-K Lighting, Philips Color Kinetics, Selux

İlk fotoğraf: Timothy Hursley
Haber: Elizabeth Donoff

Haber kaynağı: http://www.archlighting.com/lighting-design/2014-al-design-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir