Close

17/06/2010

Andromeda Fluxus’u sunar: Işığın ve camın ahengi

Andromeda hareket alanına dair yeni bir estetik etki tanımlıyor.

Murano,, Italya/2010 – Andromeda yeni sanat çalışmasını gerçekleştirdi ve sergiledi. Dalgalardan oluşan Murano cam heykel yani Fluxus; Roma’daki ilk büyük lifesytle-günlük yaşam storu White Gallery‘de Ekim 2009’da sergilendi.


Fluxus; sanatçı Michela Vianello‘nun ruhuyla form kazanırken Karim Rashid ise çalışmanın el yapımıyla camdan üretilmiş olan kısmını üretti. Tek bir tasarım elementinin artistik bir içerikte yerini almasına izin vermek bir yandan havada aslı kalmasına sebep olurken diğer yandan yüzeyde dengeye neden olan birbirinden bağımsız tekniklerin akıp gitmesine olanak sağlamış.

Noktalar ve çizgiler arasında akan bir enerji üretim fabrikası hareketi ve mekanı takip ederek çalışıyor sanki. Yalın örgü elementler ara tonları bir tekrar içinde sarmalıyorlar. Bazı noktalarda görsel titreşimler yaratmak için grinin üç nüansı arasında beyazdan siyaha geçişler yapıyor. Renkler; izleyici ve heykel arasında oluşan üç boyutlu optik alanda sürekli bir şekilde hareket ediyorlar.


Fluxus’un teknik karakteristiği çok özel: 60 m2lik bir alanı kaplayan çalışma tam 80.000 adet, 5 farklı renkte cam ile üretildi. 6000 kilo cam, metal ve teknoloji… Yapının kendisi ve elle şekillendirilmiş aynalar ve süslenmiş ve el yapımı metal parçalar, yaratıcı ve süreklilik hissi veren bitmeyen bir spiral hareketi sağlıyorlar.

Bu parçaların üzerine gittiğimizde tek tek eklenen her bir parça orijinal andromeda tasarımını karşımıza çıkarıyor. Aydınlatma ise 5000 punktform halojen lambanın dalganın iç yüzünde oluşturduğu bir bağ ile sağlanıyor.


İki yıllık araştırma, yedi aylık geliştirme süreci sanatın, tasarımın ve elle üretimin buluştuğu bir alan yaratmak için gerekli bir süre. Sonuç:  Salınan ve ysrattığı illüzyonlarla büyüleyen camdan bir heykel.

Andromeda hakkında: Andromeda dünyanın aydınlatma tasarımı konusunda atölye tipi cam üretim yapan en büyük ve lider markalarından biri. 1972’de Murano’da kurulmuş olan Andromeda modern olanla estetik konseptlerin özgünlük beklentilerini karşılayan bir marka.

Daha fazla bilgi için: www.andromedamurano.it

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir