Close

19/02/2015

Gece bina aydınlatmaları ve kuş ölümleri: “Işıkları söndürün!”

PLDKusOlumThe Financial Center’ın yeni gece aydınlatması özellikle göç dönemlerinde birçok kuşun ölümüne yol açabileceğinden yeniden düşünülmeli. Amerikan Kuşları Koruma Topluluğu’nun verilerine göre; geceleri aydınlatılmış cam binalar nedeni ile yılda 300 milyon ile 1 milyar arasında kuş ölüyor.

Des Moines şehrinde birçok kuş, bu cam binalar nedeniyle yaşamını yitirdi. Financial Center’ın yeni aydınlatması ya da gökyüzüne doğru uzanan başka aydınlatma planları da bu ölüm oranlarını artırabilir. Yapay aydınlatma, gece göç eden kuşlar için bir tehlike unsuru. Bu aydınlatmalar, farklı dalga boylarıyla, uçuş sırasında kuşların oryantasyonunu bozuyor ve aydınlatılmış yapılara çarpmalarına neden oluyor.

Chicago, Minneapolis, Houston, San Francisco ve Toronto dahil birçok şehirde, binalardaki aşırı aydınlatma nedeni ile meydana gelen kuş ölümlerini azaltmak için “ışıkları söndürme” diye adlandırılan birtakım tedbirler alınmaya başlandı. Örneğin Minnosata eyalet yasası gereği geceleri devlete ait ya da kiralanmış binalarda ışıklar kapatılmak zorunda. Michigan valisi ise yıl içinde, göç zamanlarına göre, ışıkların söndürülmesi gereken dönemleri duyuruyor. Bu “ışıkları söndürme” programı, göç zamanlarında kuşların hayatını kurtarmasının yanı sıra, sera gazlarının yayılımının azalmasına ve enerji tasarrufu sağlanmasına da katkıda bulunuyor.

Yaşam alanlarının hasara uğraması, böcek zehirleri, vahşi kediler ve cam binalara çarpmalar gibi durumlar yüzünden Iowa’nın kuş türlerinin 3’te biri yok olmak üzere. İşte bu yüzden Des Moines şehrinin yöneticileri, geceleri bina aydınlatmalarının artırılmasının Iowa’nın vahşi yaşamını nasıl kayba uğratacağı üzerine düşünmeliler. The Financial Center’ın yeni aydınlatma çalışması devam ettirilmemeli ve Des Moines şehri en azından göç dönemlerinde “ışıkları söndürme” programını benimsemeli.

Haber kaynağı: http://www.desmoinesregister.com/story/opinion/columnists/iowa-view/2015/02/10/financial-center-light-kills-birds/23159317/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir