Close

03/04/2015

Gece görüşü sağlayan göz damlası

Gozdamlasi1Bir grup araştırmacıya göre artık insanların gece görebilmelerinin bir yolu var. Yapılan bir deneyde, 50 metreden fazla uzaklıkta ve tamamen karanlıkta, birkaç saat net görüş elde edilebildi.

Deneyde gönüllü katılımcı ve aynı zamanda araştırmacılardan biri olan Gabriel Licina’nın gözlerine sıvı bir solüsyon enjekte edildi. “Biohackers” isimli araştırma grubu tarafından gerçekleştirilen deneyde araştırmacılar Chlorin e6 (Ce6) maddesinin solüsyonunu kullandılar. Bu madde açık deniz balığında bulunuyor ve ışığı genişletme özelliğine sahip. Ayrıca kanser tedavi araştırmalarında da kullanılıyor.

Bu deney esnasında sıvı, Licina’nın gözündeki, retinalara solüsyonu taşıyan, “konjonktiva keselerine” damlatıldı. Solüsyon Licina’nın gözlerini anında siyaha döndürdü ancak sıvı emildikten birkaç saniye sonra göz rengi yine eski rengini aldı. Bu arada parlak ışığa maruz kalma riskine karşı araştırma ekibi Licina’nın gözlerine siyah kontakt lensler yerleştirdi. Bir saat içinde ise Licina’nın görüşü, düşük ışık koşullarına rağmen, fark edilebilir derecede artmıştı.

Gozdamlasi3Damla damlatıldıktan sonra, bir saat içinde Licina karanlıkta görebiliyordu. Deney sonucuna göre, Licina normal bir insanın gece görüşünden üç kat daha iyi görüşe sahipti.Fotoğraf, Irakta’ki Amerikan askerlerini gösteren stok fotoğraflardandır.

Damlanın etkilerini araştırmak için Licina ve damla damlatılmamış dört katılımcı “karanlık bir alana” götürüldü. Tüm katılımcılara karanlıkta sembolleri tarif etmeleri, hareket edip etmediklerini belirlemeleri ve küçük ağaçların arasında koşan insanları saptamaları istendi. Licina anında, normalde karanlıkta görülemeyecek sembolleri tanıdı. Uzaktaki insanları diğer katılımcılar %30 civarında seçebilirken Licina’da bu oran %100’dü. Bu testten sonra Licina güneş gözlüğü ile uyudu ve sabah olduğunda görüşü normal haline dönmüştü. 20 gün sonra ise fark edilebilir hiçbir yan etkiye rastlanmadı.

Gozdamlasi2Deney “Biohackers” isimli bir araştırmacı grubu tarafından gerçekleştirildi. Ancak bu solüsyonun evde denenmesi gerektiği konusunda uzmanlar özellikle uyarıda bulunuyor.

Yaptıkları deneyle ilgili yayınladıkları makalede araştırmacılar; içeriğindeki kimyasalların yüksek oranda toksisite riski taşımalarından ötürü; bu damlanın çok dikkatle kullanılması gerektiğini de belirtiyorlar. Bu yüzden insanların böyle bir prosedürü evde yapmamaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyorlar. Bosst Opticians’dan Eye Health Condition (Göz Sağlığı) Yöneticisi Russell Peake de yaptığı açıklamada insanların bu deneyi kendilerinin uygulamaya kalkmamaları gerektiği konusunda özellikle uyarıda bulundu. Pake: “Bir Optometrist, GP ya da Eczacı tarafından önerilmediği ya da reçetelendirilmediği sürece insanlar gözlerine bir şey damlatmamalı. Böyle bir prosedür klinik alanda deneyimli bir uzman tarafından gerçekleştirilmeli. Yanlış bir kullanım göze zarar verebilir ve hatta görüş kaybına neden olabilir. Gece görüşü sağlayan göz damlası fikri ilginç gelebilir ancak bu damlanın şu anda tıbbi bir onayı bulunmuyor. Tekrar uyarıyoruz ki bunu kendi başına deneyen bir insan ciddi şekilde gözlerine zarar verebilir.” diye konuşuyor.

Araştırmacılara göre elbette, gece görüşünün gelişimi ile ilgili, daha fazla teste ve deneye ihtiyaçları bulunuyor.

Haber: Jonathan O’Callaghan/MailOnline
Haber kaynağı: www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3014704/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir