Close

25/09/2013

Gece ışık kirliliği olmadığında büyük şehirler nasıl görünür?

Cohen5New Yorklu fotoğrafçı Caleb Cain Marcus, hayatının son iki yılını dünyanın dört bir köşesindeki buzulları çekmek için harcıyor. Marcus, Yeni Zelanda, İzlanda, Norveç ve Alaska’daki buzulları fotoğraflarken sıra dışı bir çalışma yaparak gerçek ufuk çizgisini ortadan kaldırdı. Marcus, çalışmasını izleyicilerin “ölçüm duyusunun nasıl etkilendiğini” görmek adına yapılan bir “deney” olarak açıklıyor. Benzer bir şekilde Fransız fotoğrafçı Thierry Cohen de şehir sakinlerinin yıldızlarla kaplı gökyüzünü görememesi konusunda duyduğu endişelerden yola çıkarak bir çalışma gerçekleştirdi. Cohen, kent alanlarında ışık ve hava kirliliği yüzünden insanların evlerinden gökyüzündeki yıldızları görmelerinin mümkün olmadığını söylüyor. Cohen, bu konudaki en büyük endişesinin insanların doğayı unutmaları ve onu bir daha asla gerçekte olduğu gibi anlamlandıramamaları olduğunu belirtiyor.

Cohen9

Sanatçı üç yıl önce bu durumu düzeltmeye katkıda bulunmak, insanların doğayla olan ilişkisini yeniden kurmak üzere harekete geçti. Amacı şehir sakinlerinin neyi kaçırdıklarını onlara gösterebilmekti. Fotoğrafçı, Shangay, Los Angeles, Rio de Janeiro’da kentsel alanların fotoğraflarını gün ışığında çekti. Cohen, her bölgede çekimlerin zamanını, açılarını, genişliklerini, boylamlarını kaydetti. Daha sonra çöl bölgelerine gitti ve makinesinin lensini gece gökyüzüne çevirdi. Nevada’da Black Rock Çölü, Afrika’daki Western Sahara, Şile’deki Atacama Çölü ve Kuzey Montana’daki kır arazisinde çekimler yaptı. Bu bölgelerin hepsinde normalde şehir sakinlerinin görmeye alışık olmadığı kompozisyonlar yarattı.

Cohen4Cohen, istediği herhangi bir yerde son derece güzel gece gökyüzü resimleri çekebilecekken büyük şehirlerdeki “görüşten” gizlenmiş gökyüzünü fotoğraflamayı tercih ediyor. Sanatçının çalışmaları sayesinde gündüz gördüğünüz bir şehir manzarasını gece vakti birçok farklı bakış açısından da görebiliyorsunuz.

Cohen6

New York Times’a verdiği demeçte Cohen, bu çalışmasıyla şehir sakinlerine yıldızları tekrar göstererek yeniden “hayal kurmalarına” yardım etmek istediğini söylüyor. Duygusal bir etki yaratan Cohen’in “Karanlık Şehirler” isimli fotoğraf serisi, New York’taki Danziger Galeri’de ışık kirliliğine vurgu yapmak adına sergileniyor.

Cohen10

 

Cohen8

Cohen1

Cohen3

Cohen2

Cohen7

Fotoğraflar: Thierry Cohen

Haber kaynağı: http://blogs.smithsonianmag.com/artscience/2013/03/darkened-cities/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir