Close

09/04/2019

Kuyumcu mağazası, Taşkent – Özbekistan

Taşkent’in Amir-Timur Meydanında bulunan “Palace of International Forums” gibi, Özbek mücevheri ve antika takıların satıldığı bu lüks mağaza, hemen etkinlik merkezinin karşısına inşa edildi. Galerinin cam kaplı ve parlak çelik çerçeveli mekanı oluşturan kaplaması, içine monte edilen lambalar ile bozulmayacaktı.

Bu nedenle, öylesine bir çizgiyi geniş alanlı takip eden, neon ışıklardan oluşan bir hat, mekan içindeki tek ışık ögesi. Aslında, bu kolay görünen yapının oluşması için milimetre bazında hassas bir planlama, üretim, hazırlık ve montaj gerekti. “Işıktan oluşmuş yılan” görüntüsü, mekana hakim olmadan galerinin havasını belirliyor. İzleyenin durduğu noktaya bağlı olarak objenin çelik süslemeler üzerindeki yansımaları ve oyunları değişiyor.

Mücevherlerin sergilendiği vitrinlerin aydınlatması için aydınlatma tasarımcıları minimalist ışık ögeleri, lensleri ve ışık raylarından oluşan bir fiber optik sistemi kurdular. Fiber optik demetleri zemin içine, projektör ve transformatörler vitrinlerin arkasına yerleştirildi.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Özbekistan Cumhuriyeti

İç mimari: Ippolito Fleitz Group GmbH, Stuttgart

Aydınlatma tasarımı: pfarr. lighting design, Münih

Özel üretim lambalar: Lichtlauf, Münih

Fiber optik: Roblon Lighting Division, Danimarka

Fotoğraflar: Andreas J. Focke, Zooey Braun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir