Close

27 October 2016

Orman Genel Müdürlüğü Yeni Hizmet Binası, Ankara

ormangenelmudurluk2Hizmet binası ve sosyal donatılardan oluşan Orman Genel Müdürlüğü Yeni Yerleşkesi; Söğütözü, Ankara’da yer alıyor.

Mimari firma tarafından yerleşke tasarımında, bölgedeki konumu ve fonksiyonel olmasının yanı sıra, hizmet binasının kamu yapılarındaki temsili de ele alınmış. Projede kendi bağlamını ve çevreyle kurduğu ilişkiyi sorgulayan, geleneklere, kültürel, yerel değerlere bağlı kalan özgün yapılardan oluşan bir yerleşke üretilmesi amaçlanmış.

ormangenelmudurlukBinanın dış cephe aydınlatması projesinde; talep edilen ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulmuş mimari program kapsamında, kurgusundan malzeme seçimine kadar, Türk mimarisi incelenerek yeniden yorum katılmış.

Dış cephe aydınlatmasında hem daha doğal renk veren hem de daha tasarruflu olan LED’ li aydınlatma armatürleri seçilmiş. Yapılan demo çalışmalarından sonra cephe aydınlatmalarında alt alın (2700K), bayrak (6000K) ve logo aydınlatmalarında (6000K); Alya model LED projektör kullanılmış. Balkon yanlarında ise 4000K renk sıcaklığında Nova model LED’li wallwasher kullanılmış. Balkon içlerinde kullanılan Nova model LED wallwasher ürünü, amber renk kullanılarak ihtiyaca uygun olarak yeniden tasarlanmış. Böylelikle yapıya ayrı bir doğal görünüm kazandırılmış. Kaset alınlar ise Vega model LED wallwasher (6000K) ürünler ile aydınlatılmış.

Projeye katılanlar:
İşveren: Orman Genel Müdürlüğü
Uygulama: Emu Elektronik Mekanik
Aydınlatma tasarımı: Baytaş Aydınlatma; www.bayled.com.tr
Uygulanan ürünler: Alya, Nova, Vega, Nero.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *