Close

27 October 2016

Galata Köprüsü, İstanbul

galatakoprusuİstanbul gündüzleri olduğu kadar geceleri de herkesi kendine hayran bırakan muhteşem bir şehir. Haliç üzerindeki Galata Köprüsü, Karaköy ile Eminönü’nü; başka bir değişle, yeni İstanbul ile eski İstanbul’u birleştirerek “iki kültürü birbirine bağlayan köprü” simgeselliğini taşımakta. Bu nadide köprünün aydınlatılarak hem İstanbul’un gece görüntüsüne katkı sağlanması hem de şehir sakinlerinin ve ziyaretçilerinin daha güvenli bir mekâna sahip olmaları hedeflendi.

Projede IP66 standartlarında üretilen Fiberli marka LEDLine P ve LEDLine W ürünleri tercih edildi. Renk sıcaklığı olarak ise 3500K uygulandı. 490 m’lik köprünün küpeşte altlarına
LEDLine P ürünü yatay olarak yerleştirilerek korkuluk motifleri ön plana çıkarıldı. Korkuluk ayaklarında ise LEDLine W ürünü dikey bir şekilde monte edilerek kullanıldı.

Proje ile Galata Köprüsü’nde hem çevresindeki insanları ve yapıları rahatsız etmeyecek hem de çevresinde var olan aydınlatmalar arasında kaybolmayacak bir görüntü
elde edildi.

Projeye katılanlar:

İşveren: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Aydınlatma tasarımı: Fiberli;
www.fiberli.com.tr

Uygulanan ürünler:
Fiberli LEDLine P, LEDLine W.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *