Close

05 January 2015

Amsterdam’ın kanallarında dalgalanan bir ışık köprüsü

PLDIsikKopru1Hollanda’nın baş kenti, 18 Ocak 2015’e kadar, her sene düzenlenen ışık festivali kapsamında üçüncü kez aydınlanmaya devam edecek. Bu dönemde şehir merkezi adeta ışık ve hareketin dinamik bir şovuna dönüşüyor.

Etkinlik için Tjep Stüdyo, şehrin merkezinde parlak, dalgalanan bir enstalasyon yarattı. Bu ışık köprüsü, tipik Amsterdam kanal köprülerinin klasik arklarına referans veren bir ışık görselliği çiziyor. Bağımsızca akan heykelin içinde kıvrımları ve çizgiler evriliyor. Enstalasyon suyun üzerindeki botlardan ve caddenin yukarısından gelen hareketleri de yansıtıyor.

PLDIsikKopru2Işığın dalgası hem suyun hem de kanal köprülerinin arklarının şekillerini yansıtıyor.

Frank Tjepkema: “Biz bu sanat enstalasyonunu, fiziksel ve su olmak üzere, iki dünyanın birleşiminin kutlaması olarak hayal ettik. Işık köprüsü aynı zamanda klasik mimariden modern mimariye geçişin de bir kutlaması.” diye konuşuyor.

PLDIsikKopru3Parlak, dalgalanan enstalasyon Amsterdam’ın merkezinde konumlanıyor.

PLDIsikKopru4Işık köprüsü tipik bir Amsterdam kanal köprüsünün arklarına referans veriyor.

PLDIsikKopru5Bu heykelsi enstalasyon Amsterdam Işık Festivali için parlıyor.

PLDIsikKopru6Bağımsız yüzen heykelin içinde çizgiler ve kıvrımlar evriliyor.

PLDIsikKopru7Enstalasyon, şehrin içine yerleştirildiğinde, hem suyun üzerindeki botların hem de sokağın yukarısındaki hareketleri yansıtıyor.

Haber kaynağı:
http://www.designboom.com/design/tjep-illuminates-amsterdam-light-bridge-festival-11-24-2014/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *