Close

16/02/2016

Amsterdam’daki “Avrupa Binası”

Avrupabinasi1Bu çalışma, akılların buluşması için adeta yüksek teknoloji bir tasarım zemini. Geçtiğimiz Ocak ayında Hollanda, altı aylığına Birleşmiş Milletler Başkanlığını devraldı. Bu süre içerisinde Avrupalı politikacılar bu özel tasarım “Avrupa Binası”nda bir araya gelecek. Bina, DUS Architects tarafından tasarlanmış, Amsterdam’ın Old Harbour bölgesinde yer alan, sıra dışı geçici bir yapı. Çalışmanın cepheleri eğlenceli bir şekilde şekillendirilmiş yelkenleri taklit etmek, eskiden bu bölgede yapılmış tarihi yelkenli gemilere referans vermek üzere tasarlandı.

Avrupabinasi2Yapıda kullanılan beyaz şeffaf kumaş, galvanizli çelik yapı karşısında yayılıyor. Mavi cumbaların içine entegre edilmiş diğer armatürler ise ışığın 3D banklara odaklanmasını sağlıyor. Dikkat çekici giriş cephesi eşsiz, tamamen geri dönüştürülebilen biyo-plastikten yapılmış 3D-baskılı ögeler içeriyor. Birkaç tane LED armatür ise çelik yapının üzerine kumaşın arkasına takılmış. Böylelikle, özellikle karanlık bastıktan sonra, mavi aydınlatma efektleri yaratarak yapıyı “göz alıcı” bir şekilde görselleştiriyor. Her bir geri dönüştürülebilir öge parametrik olarak tasarlanmış ve her cumbaya mükemmel bir şekilde uyuyor. Cumbaların içindeki baskılı şekiller büyükten küçüğe ve yuvarlaktan kareye doğru sıralanıyor. Böylelikle Avrupa Birliği ülkelerinin çeşitliliğini ve ortaklığını tasvir ediyorlar.

Avrupabinasi3Avrupa Binası sürdürülebilirlik konusunda da bir beyan niteliğinde: Biyo-plastik parçalanabiliyor ve varlığı bittikten sonra tekrar basılabiliyor. Ayrıca uygulanan LED teknolojisi de enerji-verimli niteliğe sahip.

Projeye katılanlar:

Tasarım: DUS Architects, Amsterdam/NL
Parametrik gelişim ve 3D baskı: Actual, Amsterdam/NL
Kumaş üretimi: Neptunus, Kessel/NL, TenTech, Utrecht/NL, Henkel, Düsseldorf/D
Aydınlatma çözümü: Philips, Amsterdam/NL
İnşaat ve montaj: Hejijmans, Rosmalen/NL

www.dusarchitects.com

Fotoğraflar: Ossip van Duivenbode
Haber kaynağı: https://pld-m.com/europa-gebaeude-in-amsterdamnl/?lang=en

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir