Close

05/06/2015

Knightsbridge Estate Projesi

KEstate1Knightsbridge Estate, farklı stillerden ve dönemlerden binaları barındıran, tüm şehir bloğuna yayılan bir kompleks. 32. IALD ödülleri kapsamında “Awards of Merit” ödülüne layık görülen proje için işveren ekip; kompleksteki aydınlatma tasarımının bloğun gece görünüşünü daha da güçlendirmesini istedi. Ayrıca çeşitli şekil ve büyüklüğe sahip taşlar gibi mimari ögelerin vurgulanması da bekleniyordu.

KEstate2Projede aydınlatılmış dış cephelerin toplam uzunluğu 500 metre ve bu da çalışmayı İngiltere’nin en büyük enstalasyonu yapıyor. Projenin aydınlatma şeması dinamik-beyaz LED lambaları kullanıyor ve 2700K ile 6000K arası bir alan sunuyor. Bu da beyaz ışığın binadaki her materyale uyum sağlamasına olanak tanıyor. Ağırlıklı olarak 19. yy’ın erken dönemlerine ait dış cephelerin karmaşası, gün ışığında göze çarpmayan özel yapım aydınlatmaların kullanılmasını gerekli kıldı.

KEstate3Standart ürünlerle uyum sağlayabilmek için aydınlatma tasarımcıları proje boyunca lamba üreticileriyle yakın temas halinde çalıştılar. İstedikleri şey minumum yaygın ışıkla maksimum aydınlatma etkisi yaratmaktı. Toplamda 1.500 aydınlatma ögesi kullanıldı. Bloğun tüm cephesi 3.000 kanal kontrollü DMX protokolüyle tek bir bölgeden kontrol edildi. Bu tamamen dijital olan aydınlatma çözümü, yaz ve kış aylarında farklı bir cephe görüntüsü elde edilmesini sağladı. Projeyi değerlendiren jüri üyelerinden biri ise şöyle konuştu: “Görünmez olarak entegre edilmiş aydınlatma kaynakları ve mimari ögelerin hassas bir şekilde yenilenmesi projeyi; tarihi dış cephe aydınlatmalarının gösteriminde en iyi örneklerden biri haline getiriyor. Tasarımcılar, sadece enerjik aydınlatmayla dış cepheleri aydınlatmak yerine, derinlik ve tanımlama yaratarak bazı mimari detayları da vurgulamışlar.”

Projeye katılanlar:

Knightsbridge Estate
Londra, UK

Aydınlatma tasarımı: Alkestie Skarlatou, Associate IALD, Maida Hot, Associate IALD, Kevin Theobald, IALD/Gia Equation
Mimari: Donald Insall, Stephen Marshall
Müteahhhit: Sutton FM
Proje yöneticisi: CHPK
Fotoğraf: James Newton


Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/010-knightsbridge-estate-1.2062522

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir