Close

15/06/2015

Queen Elizabeth Park Projesi

Queen Elizabeth Olimpik Parkı’nın güney bölümü için tasarlanan aydınlatma projesi adeta büyüleyici bir etki yaratıyor.

Proje için belirlenen aydınlatma tasarımı koşullarında; park tasarımının “eğlenceli” karakteristiğini desteklemek, kullanıcıları güvence altına almak ve doğal ışık gittiğinde de ziyaretçilerin parktaki tesisleri rahatlıkla kullanmasına devam edebilmeleri yer alıyordu. Ayrıca projede Londra 2012 Oyunları’nda kullanılan ekipman yeniden kullanılmalıydı.

Queen232. IALD ödüllerinin “Awards of Merit (Meziyet)” kazananlarından olan projenin aydınlatma yaklaşımının merkezini eşsiz bir katener sistemi oluşturuyor. Benekli ışık, eterik aya benzer kürelerden yayılıyor ve her iki yanda üçer tane bulunan saçakları nazik bir şekilde vurguluyor. Her kürenin iç tarafı maviden yeşile kademeli bir şekilde değişen renklerle boyanmış. Buradaki boyama tekniği alan derinliği yaratmak ve manzaraya hayali bir perspektif yaratmak için kullanılmış. Kompleks teknik konuları çözümlemek yerine; gerekli olan ışık dağılımını yaratmak ve tasarruf sağlamak adına katener sisteme bağlanan LED ışık kaynağı geliştirilmiş.

Queen3Jüri üyelerinden birinin projeye dair yorumu şu şekilde: “Patika yüzeyinde provakatif bir ışık sağlayan delikli kürelerin oyuncu doğasını sevdim. Ağaçların yaprakları boyunca ay ışığı filtresi sağlayan şiirsel bir aydınlatma efekti var.”

Parktaki diğer ögelerin aydınlatma tasarımı amaçları ve karakterleri düşünülerek tasarlanmış. Yollar ve açık alanlar güvenliğe en çok ihtiyaç duyulan bölgeler. Genel olarak uygun ışık seviyeleri mümkün olan en az düzeyde kullanılırken yoldaki aydınlatma yön bulma konusunda ipucu vermek üzere tasarlanmış. Aydınlık ve karanlık arasında kurulan denge hem maaliyetleri düşürmüş hem de biyo-çeşitliliği desteklemiş. Projeye hakkında bir diğer jüri üyesi ise şunları ifade ediyor: “Zarif bir şekilde üretilmiş yüzen lamba muhafazaları alacalı ışığın sessiz yolunu tanımlıyor, bir ağaç gölgesinden sızan doğal güneş ışığının aydınlatma kalitesini sağlıyor. Kalıcı ışık, ağaç gölgeliğinin kenarlarını yakalıyor ve yumuşak bir parlama yaratıyor. Aydınlatma armatürleri park boyunca ziyaretçilere rehberlik eden büyüleyici bir patika ortaya çıkarıyor.”

Queen4
Projeye katılanlar:

Queen Elizabeth Park Projesi
Londra

Aydınlatma tasarımı: Mark Major/IALD, Philip Rose/IALD, Hiroto Toyoda,Ting
Ji Speirs+Major
Mimari: Make Architects
Yönetici aydınlatma tasarımcısı: Michael Grubb Studio
Peyzaj mimarları: James Corner, Field Operations
Ana müteahhit + Elektriksel müteahhit: Skanska
Fotoğraf: James Newton

Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/012-1.2064839

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir