Close

04/09/2015

Philips 400 yıllık Tunca Köprüsü’nü aydınlattı

EdirneTunca1Philips, Edirne’de bulunan 400 yıllık tarihi Tunca Ekmekçizade Ahmetpaşa Köprüsü’nü LED teknolojisiyle yeniledi.

Hiçbir vidalama ve delme işlemi yapmadan gerçekleştirilen aydınlatma, tarihi ve kültürel dokunun sosyal hayata daha çok entegre edilmesini hedefliyor.

EdirneTunca2Philips, bu projeyle, şehirlere kimlik kazandırmak amacıyla aydınlattığı tarihi yapılara bir yenisini daha eklemiş oldu. Şehrin tarihi zenginliğinin günlük yaşama estetik ve koruma kaygılarıyla katılımının sağlandığı proje, Haziran 2015’te yepyeni bir görünüm kazandı.

Edirne Valiliği ile ortaklaşa gerçekleşen Tarihi Tunca Köprüsü Aydınlatma projesinde, yapının tarihi dokusuna zarar verilmeden, köprünün mimarisini en doğru biçimde gözler önüne sermek üzere gerçekleştirildi. Yerleştirilen aydınlatma ürünleri, kış ve bahar aylarında yaşanan sel ya da taşkınlara dayanıklı özellikte seçildi.

EdirneTunca6Köprünün en karakteristik mimari biçimlenişi olan ve suyun akışına izin veren “göz” boşlukları, aydınlatma ürünleriyle vurgulanarak, köprünün temel formu ortaya çıkarıldı. Köprünün ortasında yer alan Kitabe Köşkü’nün dış yüzey ve iç kubbesi aydınlatılarak, köprünün tarihi, kültürel değerinin daha da ön plana çıkarılması amaçlandı. Bu iki alanı aydınlatan elemanların ışık rengi karakteristiği sayesinde ise Kitabe Köşkü ve köprü gözlerinde kullanılan, rengi değiştirilebilen aydınlatma efektlerinin birbirini tamamlamasına dikkat edildi.

Philips Aydınlatma Pazarlama Direktörü Özge Süzen projeyle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Kültür varlıklarımız içinde yer alan tarihi yapılarımızın korunması, sadece bu konuda uzmanlaşmış ekiplerin sorumluluğunda olarak algılanmamalıdır. Philips Türkiye olarak koruma fikrine, yapıları yaşatarak ve bu yaşayışa şehir sakinlerinin de katılımı sağlanarak, çok daha geniş kapsamlı bir boyut kazandırabileceğimizi düşünüyoruz.”

www.lighting.philips.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir