Close

21/03/2016

Philips ve Vodafone’dan güç birliği

PhilipsLogoRoyal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) bünyesinde faaliyet gösteren Philips Aydınlatma, “Nesnelerin İnterneti” üzerinden yönetilen bağlantılar alanında dünya çapında bir ortaklık için Vodafone ile anlaşmaya varıldığını duyurdu. Ortaklık kapsamında iki şirket, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin enerji tasarruflu, bakımı daha kolay ve verimli olan kablosuz bağlantılı sokak aydınlatma sistemlerine geçişlerini sağlayacak.

Philips CityTouch sokak aydınlatması yönetim sistemi, her bir aydınlatma noktasını Vodafone’un makineler arası iletişim (M2M) ağıyla birbirine bağlayacak. Bağlantılı her sokak lambasında bir Vodafone M2M SIM kartı yer alacak. Şehir idarecileri, kullanıcı dostu ve son derece esnek olan Philips CityTouch sistemini bu sayede gözlemleyip yönetebilecek. Ayrıca mühendisler de performans denetimi, arıza tespiti ve aydınlatma kontrolü çalışmalarını uzaktan gerçekleştirebilecekler.

Ortak proje sayesinde şehir idarecileri tarafından kolayca ölçeklendirilebilen ve gelecekte başka akıllı şehir uygulamalarını destekleyecek bir altyapı oluşturulmasına giden yol da açılmış oluyor.

Vodafone M2M Direktörü Erik Brenneis yapılan anlaşmayla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Aydınlatma akıllı şehirler için kilit bir rol oynuyor. Philips ile yaptığımız bu anlaşma sayesinde, Vodafone’un dünya lideri inovasyonu, teknolojileri ve ağları ile desteklenen bu sistem, dünyanın dört bir yanındaki şehirleri tümüyle değiştirecek.”

Philips Aydınlatma Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı, Strateji ve Pazarlama Bölümü Başkanı Bill Bien’in yorumları ise şöyle: “Dünyadaki tüm sokak aydınlatmalarında LED kullanım oranı %12’nin, bağlantılı aydınlatma oranı ise %2’nin altında. Akıllı şehirlerin büyük kısmının bel kemiğini yüksek enerji verimliliği sağlayan bağlantılı sokak aydınlatmalarının oluşturacağı yeni bir çağın kapısını araladık. Sokak ışıklarını sensörler, cihazlar ve yönetim sistemleriyle bağlayan sağlam ve güvenilir kablosuz bağlantı sayesinde bunu gerçekleştirmek mümkün olacak. Vodafone ile iş birliği yaparak ışığı aydınlatmanın ötesine taşıyarak; şehirleri daha verimli, daha yaşanır kılacak ve insanlara daha güvenli bir ortam sunacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir