Close

20/03/2014

Philips ve Ericsson’dan yeni LED’li yol aydınlatma modeli


PHLERC2Kentlerin nüfusu saatte 7500 kişi artıyor, mobil veri trafiğinin ise 2019 yılına kadar on katına çıkması bekleniyor. Bu büyüme sürdürülebilir aydınlatma, geliştirilmiş mobil kapasite ve kapsama alanına olan ihtiyacı artırıyor.

Bu noktadan hareketle Royal Philips ve Ericsson birlikte yenilikçi bir entegre LED’li “yol aydınlatma” modeli geliştirdi. Bu ortaklık günümüzde kentlerin karşı karşıya olduğu iki temel soruna çözüm getiriyor: Öncelikle kent sakinlerine nüfusu yoğun bölgelerde iyileştirilmiş mobil şebeke performansı sağlıyor. Bunun yanında kamusal alanların yüksek kaliteli ve enerji verimli biçimde aydınlatılmasını sağlıyor.

Philips ve Ericsson, kentler için “bir hizmet olarak aydınlatma” modelinde mobil bağlantı ve LED aydınlatmanın avantajlarını da bir araya getiriyor. Kent yetkililerinin GSM entegre lamba direklerinde ağ servis sunucularına mobil geniş bant altyapısı için alan sağlamasına izin veriyor.

PHLERC1Philips bu şekilde, kentlere Ericsson’ın mobil telekom ekipmanlarını bünyesinde barındırabilecek LED’li yol aydınlatma sistemleri sunacak. Mobil geniş bant altyapısı üzerinde Ericsson ile birlikte çalışan mobil operatörleri direklerde alan kiralayabilecek. Bu şekilde mobil ağ operatörleri veri kapsama alanını ve kapasitesini geliştirebilecek. Aynı zamanda kent sakinlerine iyileştirilmiş mobil geniş bant hizmetleri sunabilecek. Bu model ayrıca, sistemlerin kurulumu ve yönetimi için gereken masrafları daha uygun hale getirecek. Böylece kent bütçesinin yükü hafifleyecek ve kent altyapısının geri ödeme süresi hızlanacak.

Philips LED’li yol aydınlatma sistemleri %50 ile %70 arasında enerji tasarrufu sağlıyor. Dünyanın en büyük kentlerinden 12 tanesinde yapılan, The Climate Group araştırmasında da onaylandığı üzere, akıllı kontrol sistemleri ile birleştirildiğinde %80’e varan enerji verimliliğine ulaşılmasını sağlıyor. Bu araştırma ayrıca kent sakinlerinin, sağladığı güvenlik duygusu ve daha net görüntü sebebiyle, geleneksel yüksek basınçlı sodyum sistemlerin verdiği turuncu ışığa kıyasla LED aydınlatmanın beyaz ışığını tercih ettiğini gösteriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ericsson Başkanı ve CEO’su Hans Vestberg: “Bu iş birliği, ICT ve ortaklıkları kullanarak kentleşme mega trendini ele almanın muazzam bir yolu. Kentlerin nüfusu saatte 7500 kişi artıyor. Ancak dünyamız coğrafi olarak genişlemiyor. ConsumerLab araştırmalarımız internet bağlantısının kent yaşamında memnuniyetin beş temel faktöründen biri olduğunu gösteriyor. Sunduğumuz Zero Site çözümü, insanların dijital toplumda başarılı olması için önemli yeniliklerden birisi haline geliyor.” dye konuşuyor.

Yeni aydınlatma modeli hakkında bilgi veren Philips Başkanı ve CEO’su Frans van Houten ise şunları söylüyor: “Bu yeni GSM üzerinden haberleşen LED yol aydınlatma modeli yeni dijital dünyanın en iyi örneklerinden biri ve ışığın aydınlatmanın ötesindeki kapasitesinin kanıtı. Bizler kentin ihtiyaçlarına göre şekillenen bir hizmet olarak aydınlatma sistemleri ile belediye yetkililerinin kent sakinlerine sistemleri birbirine bağlı, enerji verimli ve daha güvenli bir kent ortamı sunmalarını sağlıyoruz. Ayrıca mevcut bütçeleri ve kaynakları koruyarak kentin yaşanılabilirliğini iyileştiren aydınlatma çözümleri sunuyoruz.”

Kapsama alanı ve kapasite talebini karşılamak için mobil operatörlerin yoğun bölgeleri geliştirmesi, derinleştirmesi ve bu bölgelere daha çok radyo baz istasyonu kurması gerekiyor. Ericsson’ın son teknoloji küçük hücre ürün grubunu barındırmak üzere tasarlanmış yeni GSM üzerinden haberleşen yol aydınlatma armatürleri, doğru istasyon bölgesini bulmaları için ağ operatörlerinin önünde yeni kapılar açıyor. Ayrıca, heterojen ağlara doğru evrimi mümkün kılacak kilit unsurlardan biri olan mobil geniş bant teknolojisinin geleneksel istasyonların ötesinde de kurulmasına yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir