Close

28/03/2017

Mancar Restoran, Alsancak

Metin: Merve Göksu
Fotoğraflar: Korhan Şişman

Işığını denizden alan bir mekan hayal edin. İzmir’in güzelliğini, insanlarının sıcaklığını, denizinin kokusunu alarak gerek mimarisi gerekse aydınlatma tasarımı ile bütünleştiren bir restoran.

Şiirlere, şarkılara konu olan İzmir Alsancak, günün her saatinde cıvıl cıvıl ve capcanlı. 2014 yılının sonunda açılan Mancar Restorant da İzmir’in kordon boyunda yer alıyor ve ilki Alaçatı’da olan zincirin ikinci halkasını oluşturuyor.

Genel mekana girdiğinizde konsepti yansıtan sıcak bir atmosfer ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Şık mimarisinin ve aydınlatma tasarımının da mekan ile bütünleştiğini hissedebiliyorsunuz. Oturma birimlerinden farklılaştırılarak düzenlenen bar kısmı, parlak malzemesi ve aydınlatma detaylarıyla sizi mekana çekiyor. Tezgah üzerindeki sarkıtlar ile bar arkasındaki duvara gömülmüş rafların içlerindeki detayları bir bütün halinde görüyorsunuz. Mimari olarak raflarda tercih edilen ayna kaplama için çözülen aydınlatma detayının doğru çalışması sonucu hoş bir görüntü ortaya çıkarıyor. Ayrıca tam karşıda barın bitişini vurgulayan ve diğer tarafındaki WC alanının bulunduğu koridora yönlendiren iki adet kavın aydınlatması, ışıltısıyla dikkati şaraplar üzerine çekmeyi başarıyor.

Mekanın tasarımındaki önemli etken açık tavan olması. Bu sebeple hem perspektifi bozmayacak hem de mekan ve tavan ile bütünleşecek, amaca uygun bir aydınlatma detayı çözümü yaratılması adına, esnek bir sistem olan ray sistemine başvuruldu. Buradaki amaç ray spotların servis alanlarında ve masa üzerlerinde amaca uygun ışık izi yaratmalarıydı. Aynı zamanda ray sistemi ileride yapılabilecek yeni masa yerleşimlerine de şimdiden hazır olunmasını sağladı. Işık kaynağı olarak yüksek renksel geri verimine (CRI 95) sahip retrofit LED lambalar tercih edildi. Böylece menüyü rahatça okuyabiliyor, ne yediğinizi görebiliyor ve canlı renkler sayesinde de tazeliğini algılayabiliyorsunuz.

Yemeğe oturduğunuzda ise tasarımıyla mekanın içine entegre olmuş açık mutfak bulunduğunu fark ediyorsunuz. Bu alanda kullanılan malzemeler ve aydınlatma sayesinde, mutfağı yemek alanının bir bütünüymüş gibi hissetmek mümkün. Duvardaki raflarda kullanılan aydınlatma detayları aşçıların tezgahı rahatça görmesini sağlarken tavanda kullanılan sıva üstü armatürler ise etrafa gölge düşmemesi ve bu sayede rahat bir çalışma ortamı oluşmasına katkı yapıyor.

Projeye katılanlar:

İç mimar: Toner Mimarlık – Mustafa Toner, Tolga Balıklı
Aydınlatma tasarımı: PLANLUX – Merve Göksu, Korhan Şişman; www.planlux.net

Uygulanan ürünler:

Lambalar: SORAA VIVID LED MR16 9.5W, Philips Master Ledspot D 9.5W
Armatürler: Acrolite Ray Spot – Boru Spot, Stilas Boru Spot, Emfa Belkıs 2 – Belkıs 5 – Belkıs 6
Lineer LED’ler: İdem Aydınlatma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir