Close

28/07/2017

Muhteşem bir çalışma: New York’un (ABD) yeni TAO Downtown restoranı

Metin: Joachim Ritter
Fotoğraflar: Warren Jagger

Yeni TAO Downtown restoranı ile ilgili haberler ve eleştiriler restoran olarak pek ilham verici değil. TAO Downtown, New York’un, çeşitli popüler restoranlarının bulunduğu Borough Manhattan semtinde yer alan Chelsea’de Maritime otelinin hemen altında. New York kentinde 16.000’den fazla tam hizmet veren restoran bulunuyor. Bu yüzden yeni bir restoranın diğerlerini geçeceğine inanmak için fazlasıyla olumlu düşünmek, hatta sınırsız özgüven gerekiyor. Bir restoran sunulan yemekler, hizmet, temizlik ve ortamın tamamının kalitesi ile ün kazanır veya kaybeder. Peki buranın özelliği nedir?

TAO Downtown restoranını tasarlayan Rockwell Grubu mimarları, iki katlı binayı “Asya Ezgileri Olan Bir Gotham Tarzı Meyhane” olarak hayal ettiler. Restoran; bar, lobi salonu, pürüzlü ve endüstriyel ögeli katmanlardan oluşuyor. Asya’ya özgü büyüleyici ayrıntılar ile öne çıkıyor.

Rockwell Grubu’nun birçok farklı projelerinde birlikte çalışan Focus Lighting planlama ofisinin aydınlatma tasarımcıları, TAO Downtown projesinin erken tasarım aşamasında da ekibinin bir parçası oldular. Kendilerine mimari konsept kısaca tanıtıldıktan sonra proje için bir ön aydınlatma tasarımı konsepti geliştirdiler. Bu şekilde önce mimarların ve sonra müşterinin görüş bildirmesi ve eklenti yapması sağlandı. Ortaya çıkan aydınlatma tasarımı ile restorana gelenler yemek salonu, bar ve hareketin yoğun olduğu bölümleri rahatlıkla görebiliyor. İç alan aşırı aydınlık değil ancak bazı nefes kesici efektlere sahne oluyor. Özenle planlanan aydınlatma tasarımı sıkıcı veya standart değil. Üstelik mimarların niyetini en uygun şekilde öne çıkarıyor. Aydınlatma tasarımcıları nihai bir çözüme ulaşana kadar projede birçok zorlukla mücadele etmek durumunda kaldı. Zorluklardan bir tanesi 2000 m2’nin üzerindeki böyle büyük bir mekânda her masada ziyaretçiler için samimi bir ortam yaratmaları gerektiğiydi. Salonun içinin rahat görülmesi ancak gereken ambiyansı sağlamak için farklı ışık katmanları planlandı. Büyük salonda yeri kullananların ihtiyaçlarını dikkate almak için tüm işlem gerektiren mimari ayrıntılar, sanat objeleri, elle yapılan duvar ve tavan resimleri öne çıkartıldı. Bu fikir aydınlatma tasarımcılarının yarattığı dekoratif lambalarla birlikte mimarlar tarafından daha da geliştirildi. Lambalar özellikle TAO’nun “Speakeasy” estetiğine uyum sağladı.

Restoranın büyük yemek salonu yüksek tavanlara sahip olduğu için planlama yaparken bazı masaların aydınlatmasına daha fazla özen gösterildi. Masaların üzerindeki ışık, sarkıt lambalardan, vurgulama aydınlatması ise tavan panelleri arasına stratejik olarak yerleştirilen projektörlerden geliyor. Bunlar, özenle ayarlanarak, her masanın ortasına doğru yönlendirilerek yemek yiyenlerin yüzlerinin sıcak ve dolaylı bir ışık altında olması sağlandı.

Konukların salonu daha rahat keşfedebilmeleri için aydınlatma tasarımcıları gelenlerin ana bakış açılarını inceledi. Bir masada dört kişi oturduğunda herkes yemekte mekânı farklı algılıyor. Olabilecek her bakış açısı incelendi. Quanyin heykeline karşı oturan kişi bunu bir ön cephe (ahşap latalar ve perde duvarı-tavan panelleri), bir odak noktası (yedi metre yükseklikteki heykel) ve bir fon (mavi renkte arkadan aydınlatılan metal kaplama) olarak görüyor. Buna karşılık, lazer kesimli ahşap çubukların karşısında oturan kişi, ön cephe, odak noktası ve fon aynı kalsa da başka bir kompozisyon algılıyor. Her biri açık tanımlanmış ışık katmanları ile mekân öne çıkartılıyor. Işık katmanları ise farklı yüzeyler ve mimari ayrıntılar arasındaki kontrastı oluşturuyor. Kademeli restoran alanında ihtiyaç duyulan lamba sayısını azaltmak için dekoratif sarkıt lambaların içine Downlight’lar yerleştirilmiş. Bu şekilde tavan daha sakin görünüyor ve izleyicinin dikkati daha çok büyük salona yöneliyor. Büyük restoran alanındaki aydınlatma, mekânın büyüklüğünü ve özellikle mevcut malzemenin zenginliğini öne çıkartıyor. Bu salondaki en büyük atraksiyon yedi metre yüksekliğindeki Quanyin heykeli. Etkileşim tasarımı ve teknolojisi üzerinde çalışan Rockwell Grubu’nun LAB ekibi Quanyin heykeli için bir üç boyutlu video mapping hazırladı. Projektörler kapalı konumda iken heykel sadece beş adet birbirine ayarlı ışık katmanları ile modelleniyor. Mimari aydınlatmanın ışık kumanda sistemi Focus Lighting tarafından LAB tasarımcıları ile birlikte geliştirildi. Bu kumanda sistemi ile, video projektörün kumanda sistemi sayesinde koordine ediliyor. Böylece belli projeksiyon malzemesini tamamlamak için farklı mimari aydınlatma ögelerinin açılıp kapanması sağlanıyor.

Restoran-Lounge’ın yanındaki ara katta bulunan Ink Bar’ın resimlerini bir sokak sanatçısı yaptı. Sanatçı geyşalara benzer kadınların büyük resimlerini tuğla üzerine çizdi. Barın Uplighter’larına entegre edilen düz LED lambaları, tuğlanın sert dokusunu öne çıkartıyor ve sanat eserlerinin mekânda ilk göze çarpan ögeler olmasını sağlıyor.

Salondaki diğer yüzeyler LED lambaları ile aydınlatılıyor. Taş sütunlar ve bunların süslemeleri ile sanatsal ayrıntılar sahnesel aydınlatılıyor. Bu tarz ışık masaların üzerindeki mum ışığına kontrast oluşturuyor. Masaların öne çıkmasına yardımcı olan ampullerin stratejik kullanımı ve dekoratif lambalar ile restoranın tamamında sıcak, samimi bir hava yaratılıyor. Ana salon yaklaşık 300 misafiri ağırlayabiliyor. Ink Bar Lounge ve iki özel Sky loca 100 kişiye daha rahat oturma alanı sunuyor.

Kült lounge müziği ve video mapping’i ile Tao Downtown restoranı çok revaçta olan bir mekân. Planlamacılar, mekânın karanlık, spiritüel dekorunu yaratmak için çok çalıştılar. Çoğu müşteri burayı modaya uygun ve havalı bir yer olarak tanımlıyor. Ancak, eğer Çin börekleri kıtır kıtır değilse, domuz eti Mushu lezzetsiz ve de Pekin ördeği porsiyonu az olursa, kimse vurgulanan cisimleri, sütunlardaki süslemeleri veya Quanyin heykelini hatırlamayacaktır. Işık her mekânın genel havasının bir parçasıdır ve iyi tasarlanmış bir aydınlatma en sade restoranı dahi olağanüstü bir maceraya dönüştürebilir. Bu projenin, müşterinin tasarımdan öğrenebileceği bir proje olduğunu söyleyelim. Bir şeyi iyi yapmak işleri doğru planlamak anlamına gelir. Bu projede tasarımcılar muhteşem bir iş çıkardılar…

Projeye katılanlar:

Mimarlar: Rockwell Group
Aydınlatma tasarımı: Focus Lighting, Inc.-Michael Cummings, Juan Pablo Lira, Samuel Kitchel, Jenny Nicholas, Rachael Stoner, David Kinkade, Dan Nichols

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir