Close

15 February 2019

Lucien Pellat-Sinet, Shinsaibashi – Japonya

Modanın orijinal mimari ile buluşması. Japonya’nın Shinsaibashi kentinde Lucien Pellat-Sinet’in iç dekorasyonu.

Mağaza sahibi ile ilk buluşmada ortamın sıcak ve sakin geçeceği belliydi. Mimarlar aldıkları bilgi doğrultusunda Lucien Pellat-Finet markasının zarif kaşmirinin yumuşak dokusunu mimariye aktarmaya çalıştılar. Düşük maliyet ile farklı organik desenleri yaratma arayışları içinde mimarlar, bizzat geliştirdikleri alüminyum bağlantıları ile birbirini tutan kaplama plakalarından oluşan bir “mur vegetal” (sarmaşıklı duvar) tasarladılar.

Tekrarlayan bir düzende yerleştirilmiş beşgen ve paralelogramlardan oluşan bir duvar, iç mekânda bir mağarayı andırıyor. Raf gözleri veya depo gibi kullanılabilecek çeşitli değişik biçimli hücrelerden oluşuyor. Bir arı peteğini andıran konstrüksiyon, zemin kattaki kafeteryadan birinci ve ikinci kattaki satış mekânlarına ve en üst kattaki kütüphaneye kadar uzanıyor.

Kaşmirden yapılmış lüks giysiler bu konstrüksiyon boyunca sergilenmiş ve organik bir görüntü veren duvarın tasarımına ayak uyduruyor. Talepkâr bir moda ve orijinal mimarinin arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Coronet Corporation

Mimari: Kengo Kuma & Associates

İnşaat: Smile Design Co., Ltd.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *