Close

29/09/2016

Klinik estetiği: İsviçre’nin Lozan kentinde güzellik kliniği “Entourage”

entourage1Metin: Joachim Ritter
Fotoğraflar: Lionel Henriod

Klinik tasarımı estetik ile karşılaştığında yepyeni modern bir tasarım topolojisi ortaya çıkıyor. Mekân, yüzey ve malzemeler ancak uygun bir şekilde görünür hale getirildiğinde nitelik kazanıyor.

entourage2En son doktor ziyaretinizi hatırlamasanız bile, en azından karşılama bölümünün çok özel bir şekilde tasarlanmadığını hatırladığınıza eminim. Bir Apple cihazının bulunduğu bir karşılama alanı gayet özel bir şeydir. Odaların tasarımı ve aydınlatması olağan dışı estetik olan bir muayenehaneden bahsedilince kulak kesiliriz. Eğer bu muayenehane bir de estetisyen bir hekimin muayenehanesi ise mantıken mimari estetiğin de olması beklenir. Bu dünyada ışık ve gölgelerin önemi özeldir. Çünkü tıpkı güzelliği gördüğümüz gibi pürüzleri ve kırışıklıkları da ışık ile görürüz. Müşterilerin bir estetisyene çok güvenmesi gerekir. Ancak, Michael Jackson ve günümüzde Renee Zellweger’de görülen estetik değişiklikler sınırsız bir güven oluşturmuyor. Ayrıca nasıl her doktor muayenehanesinde temizliğin standart olması gerekiyorsa bir güzellik cerrahının muayenehanesinin tasarımının da estetik olması gerekir. Aksi takdirde, tedavi edecek hekimin bu konuda anlayışı ortaya çıkar. Günümüzde güzellik çoğu insan için “satın alınabilir” bir lükstür.

entourage3Entourage Esthetic Medical Solutions SA

Entourage Esthetic Medical Solutions SA, güzellik cerrahisi ve estetik tıp alanında İsviçreli bir uzman. Güzellik cerrahisinin aksine estetik tıp, çok daha az invazif tedavi gerektiriyor, anestezi veya bistüriye ihtiyaç duyulmuyor. Üstelik hasta çok kısa sürede veya hemen iyileşiyor. Tıbbi girişim, bir öğle molasında yapılabiliyor ve işlem gören hasta genelde hemen tekrar işine geri dönebiliyor. Entourage’da kullanılan implantlar ve enjeksiyon maddeleri gayet iyi tolere ediliyor. Bu nedenle tedavilerin etkileri tersine çevrilebiliyor, böylece uzun süreli komplikasyon riski asgariye düşüyor. Müşteri, danışma ortamı sunacak birçok oda ve kozmetik cerrahisi için ameliyathanesi olan estetik bir klinik istiyor. Kliniğin, fütüristik ve kalıcı konsepti ve de bu “konseptin” İsviçre’deki başka şehirlerde de uygulanabilir olmasını istiyor.

entourage4Bu projede tasarımın en zorlayıcı kısmı, hem kadın hem de erkek müşterilere uygun olacak bir “Zen ortamı” yaratmak ve sadece bambus, wenge ahşabı, mum ve benzeri ile sınırlı kalarak tasarımı son derece kötü uygulanan bir estetik kliniğinden farklı bir “ortam” oluşturmaktı. Buradaki ana fikir, modern tekniğe karşılık “kontrol edilemez” doğallığa dayanıyor. Entourage’ın hedef müşteri grubunun bu projeyi yeni, özel ve fütüristik bir mekân olarak algılaması istendi. Kliniğe girdiklerinde rahatlatıcı/sakin bir yerde olduklarını hissedecek, aynı zamanda bu alandaki (bir estetistik kliniği) bakım ve yüksek teknolojiye dayanan tıbbi hizmetin varlığını göreceklerdi. Duvarlar için eloksallı alüminyum ve yağlı meşe ağacı seçildi. Aynı tür malzeme mimarlık ofisi tarafından tasarlanan mobilyalarda da kullanıldı. Resepsiyon siyah beton, zemin Linolyum/PVC, muayene odalarının duvarları toz grisi saten renkli (RAL 7037) boya ile boyandı. Muayene odalarındaki mobilyalar gri laminattan oluşturuldu.

entourage5Işık LED hatları ile mimariye entegre edilerek, mekânın tanımlanması ve bu alanda kullanılan malzemenin öne çıkması sağlanıyor. Burada sanki duvarlar “havalanıyor” gibi bir hafiflik duygusu yaratılıyor. İnsan, bir binanın zemin katında olduğunu çok çabuk unutuyor ve kendisini son derece özel bir dünyada buluyor.

entourage6LED ışık hatlarının soğuk beyaz ışığı, koridorlardaki alüminyum paneller için çok iyi seçilmiş. Panellerin kıvrımları ile mekânın ciddiyeti kayboluyor. Tedavi odalarında da arkadan aydınlatılan aynalar, yumuşak dışarı taşan ışık efektleri ile özel bir estetik ve mükemmellik sunuyor. Duvarların ve mobilyaların gri renkleri sadelik ve çekimserliği simgeliyor. Proje, özel alandaki estetik için güzel bir örnek. Göze çarpmıyor, sade tasarım kalitesi ile öne çıkıyor.

Projeye katılanlar:

İşveren: Entourage Esthetic Medical Solutions SA
Mimari ve tasarım: Ralph Germann Architectes; www.ralphgermann.ch
Kurumsal tasarım: François Dulex

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir