Close

27 June 2013

Kale Eteği Balıklıgöl Platosu, Şanlıurfa

Balikligol2Şanlıurfa’nın önemli bir turizm kaynağı olan Balıklıgöl, yetersiz aydınlatması yüzünden yıllardır hak ettiği ziyaretçi sayısına ulaşamıyor; gelen ziyaretçiler ışıklandırma eksikliğinden dolayı genelde hava kararmadan dönmek zorunda kalıyorlardı. Hem Şanlıurfalılar’ın hem de yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerin ziyaret akınına uğrayan Balıklıgöl, 1,5 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkan yeni aydınlatma projesi ile yeni ve modern bir görünüm kazandı.

Metin: Katif Şeten
Fotoğraflar: Mustafa Çağlar

Geniş bir alana yayılan platoda bölgesel olarak ele alınan aydınlatma planlamaları; her bölümün ihtiyacı ve oluşturulmak istenen aydınlatma tarzına göre şekillendi. Proje genelindeki tüm aydınlatmalar dış ortamda kullanıldığından; ürünlerin tümünde paslanmaz malzeme uygulanarak IP 68 koruma sınıfı sağlandı.

Balikligol4

Genel aydınlatmada yüksek direkler tercih edilirken; yürüme yollarında, parkın hatlarını belirlemek adına, alçak yapıdaki bollard aydınlatmalar kullanıldı. 6 m uzunluğunda olan direklerin kubbe benzeri şapkaları da Balıklıgöl’deki tarihi yapılar ile uyumlu bir görüntü yarattı.

Aynı alan içerisinde farklı türde aydınlatma armatürlerinin seçilmesinde; zemin özellikleri, alanda bulunacak ziyaretçilerin yoğunluk durumu, zeminin eğim açısı, kaleye yakınlığı gibi ölçütler göz önünde bulunduruldu. Çoğu özel üretim olan aydınlatma armatürlerinin modern tarzda olması ve birbiri ile uyumuna özen gösterildi. Alanda bulunan bitki örtüsü de aydınlatma hesaplarına katılarak, onlar için de genel aydınlatma ile uyumlu ışıklandırma sistemleri tasarlandı.

1500 adetten fazla aydınlatma ürünü kullanılarak tamamlanan çalışma sayesinde Kale eteği ve Plato’nun var olan güzellikleri gece de ortaya çıkarılarak, sadece alanın içinde değil, uzaktan da görünür kılındı.

Balikligol5

 

Projeye katılanlar:

Üstlenici Firma: Tuna İnşaat, Altıparmak Mimarlık
Aydınlatma tasarımı: Nova Aydınlatma; www.nova-aydinlatma.com

Uygulanan ürünler: Nova Aydınlatma Özel Üretim Ürünleri

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *