Close

28/08/2017

Oksijen Parkı

Aydınlatma projesi MBLD tarafından gerçekleştirilen Oksijen Parkı, oksijenin temel yaşam gücünden ilham almış bir çalışma. Park, bir çöl ortamında insanların sağlığı ve iyi hissetmeleri için tasarlanan eşsiz bir kamu alanı. Halka açık bu parkta insanlar egzersiz yapabiliyor, oyun oynayabiliyor ve dinlenebiliyor.

Oksijen Parkı, çöldeki akışkan arazi oluşumlarından ve rüzgardan aşınmış kayalardan da etkilenmiş bir proje. Patika ve koşu pistleri topografinin içine adeta gömülmüş durumda. Böylelikle soğutulmuş tünel bölümleri ve dik tepeler ile heyecan verici bir egzersiz zemini oluşturulmuş.

Projenin gece aydınlatma şeması ve ferahlatıcı su özellikleri; gece spor aktiviteleri için çekici bir atmosfer yaratıyor. Ayrıca günün daha serin saatlerinde bireysel egzersizler için de ideal bir ortam yaratıyor.

Oksijen Parkı’nda gölgeli koşu alanları, ekip sporları için yer altı sahaları, binicilik tesisleri ve serinletici kürelerin olduğu bölümler de bulunuyor.

Yer altı zeminlerin üzerinde yüzen “balon ışıkları” ise parkın uzaktan da görünmesini sağlıyor ve sihirli bir dokunuş yaratıyor..

Oksijen Parkı adeta, tasarımında doğadan ilham alınmış, insan elinden çıkma “yeşil akciğerler” gibi… Burası kapalı spor salonu ortamının bir nevi “panzehiri. Park, sosyal katılımı destekliyor ve aktif, sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik ederek insanların doğaya geri dönmelerine yardımcı oluyor.

Projeye Katılanlar:

Müşteri: Qatar Foundation, Education City
AECOM Tasarım Direktörü:
Erik Behrens (Architecture Design Lead), Mark Blackwell, James Haig Streeter (Landscape Design Lead), Warren Osborne, Kevin Underwood
AECOM Ekibi:
Philip Dugdale, Alfredo Galindo, Eric Hallquist, Shafee Jones-Wilson, Wing Lai, James Manuel, John Neilson, Jonathon Reeves, Adam Rothwell, Jason Shinoda, Stephen Suen, Jack Wu
Mühendislik: AECOM, Arup
Aydınlatma: MBLD
Su Ögesi: Fountains Direct
Proje Yönetimi: ASTAD
CM/CS: Parsons
Ana Müteahhit: MAN Enterprise

Fotoğraf: Markus Elblaus
www.aecom.com

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/oxygen-park-education-city-doha-lighting-by-mbld/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir