Close

25/06/2013

Duvarda uçuşan kelebekler… Fitness Duvarı, The Marmara Taksim

TheMarmara1İç mimari ekip briefi açık: Duvarda oluşturulacak grafik üzerinde kelebeklerin senkronize bir şekilde hareket etmesi. Aydınlatma tasarımı ekibi için enteresan ve zorlayıcı bir istek. İsteğin olduğu duvar The Marmara Oteli içerisindeki Fitness salonuna bağlantı sağlayan koridor. 17 m uzunluğunda, 1,8 m genişliğindeki koridor iki açıdan problem yaratıyor. Projektörün yerleşimi için dar, grafiğin tüm duvarı kaplaması için ise uzun bir koridor…

Metin: Elif Karabulut
Fotoğraflar: Korhan Şişman

Her zamanki gibi bütçenin de bir kısıt olduğu gerçek hayatta, projede kilit nokta projeksiyon seçimi. Kriterler belli. Gün içerisinde 12 saat kullanılacağı düşünülerek lamba ömrü, estetik görüntü olarak mümkün olduğu kadar küçük olması ve ısınma problemi çıkarmaması. Bu yüzden ekip öncelikle kolayca temin edilebilen cep projeksiyonlarını deniyor. Sonuç hayal kırıklığı. Bu tarz bir kullanım için ışık güçleri düşük ve kullanıcı arayüzleri genelde zayıf. Fiyat-performans dengesinde de başarılı oldukları pek söylenemez.

Araştırmalar sonunda Optoma ML500 LED projektörlerinde karar kılınıyor. Boyut olarak görece küçük olması ve bir bilgisayar veya medya oynatıcıya gerek kalmadan dahili hafızası sayesinde video oynatabilmesi bu proje için ML500’ü ilk tercih haline getirmiş.

Projeksiyon seçimine paralel olarak video üretim süreci ilerlemiş. Grafik tasarımcısı Behçet İlhan ile yapılan iş birliği sonucunda ortaya çıkan video, farklı kelebek görselleri ve bazı hazır görüntüler Adobe After Effects ile birleştirilerek hazırlanmış. Özellikle farklı kelebek giriş ve çıkışlarında oluşan keskin çerçeve çeşitli efektler ile giderilmiş. Bu sayede kelebekler rastlantısal olarak ekrana girip, kayboluyor ve projektörün oluşturduğu görüntünün sınırları fark edilmez hale geliyor.

Tüm koridor 17 m olmasına rağmen grafiğin kaplaması istenilen alan uzunluğu 11 m. Projeksiyonların yerleşimi de bu prensip ile yapılmış. 1,5 m aralıklar ile yerleştirilen 6 projeksiyon istenilen etkiyi başarı ile sağlıyor ve duvar; uçuşan, rengarenk kelebeklere ev sahipliği yapıyor.

 

Farklı kelebek görüntüleri

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: İstanbul Turizm Otelcilik
İç mimari: ID İstanbul
Uygulama: Diem Mühendislik Mimarlık
Proje yönetimi: Entegre Proje Yönetim & Danışmanlık
Aydınlatma tasarımı: PLANLUX – Elif Karabulut, Korhan Şişman; www.planlux.net
Grafik tasarım: Behçet İlhan
Teknik yönetim: The Marmara Taksim – Ayhan Çalışkan

Uygulanan ürünler: OPTOMA ML500

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir