Close

18/09/2017

Bölünmüş kişilik

ABD’nin New York kentinde “State Street Future Wall” uygulaması

Gün ışığı sadece açık gökyüzü altında gerçekleşmiyor. Neyse ki bir binanın içine kadar giriyor, iç mimarisine veya mekân kullanıcılarına etki ediyor, olumlu duygular oluşturabiliyor. Çoğu zaman yapay iç mekân aydınlatması veya ışık sanatı uygulamaları da gün ışığından çeşitli şekilde faydalanıyor. ABD’nin New York kentindeki bir ofis binasının lobisinde yer alan “State Feature Wall” uygulaması SoftLab tasarımcıları ve Focus Lighting firması iş birliğinde tasarlandı.

Uygulama gün ışığı şartlarına uyum sağlayarak görüntüsünü tamamen güneş ışığının etkisine bırakıyor. Sonuç olarak, biri gün içinde diğeri geceleri kendisini gösteren güçlü ve aynı zamanda farklı iki kişilik ortaya çıkıyor. Dikroitik folyo ile kaplı duvarın kristalimsi dokusunu aydınlatmak için her ikisi de RGBW LED ışığını kullanıyor. Güneş ışınlı gün akışı içinde sadece beyaz LED’lerle aydınlatılıyor. Duvar tasarımı ve aydınlatma gücü 24 saatlik biyolojik ritmi baz alıyor, içeri giren güneş ışınlarına tepki veriyor ve lobiyi aydınlatıyor. Kristaller çok hafifçe aydınlatılıyor, duvar daha az ışık geçirgen. Oluşan renkler ise mekâna yavaşça aktarılıyor. Akşama doğru lobideki aydınlık azalırken LED ışığının yoğunluğu artıyor ve duvar artık arkadan beş doygun renkle aydınlatılıyor. Duvarın dokusu ve dinamiği öne çıkartılıyor. Duvar gündüz saatlerine göre genel olarak daha ışık geçirgen hale geliyor.

Mevcut mekân tasarımını uyumlu bir şekilde değiştiren ve sanki hep oradaymış etkisi yaratan iç alandaki bir sanat eseri gibi duruyor. Yapay olarak aydınlatılan ancak kendisine, içeri giren ışıkla yön veren bir iç mekân ögesi.

Projeye katılanlar:
Tasarım ve aydınlatma tasarımı: Focus Lighting iş birliğinde SoftLab;
www.softlabnyc.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir