Close

18/09/2017

Işıkla Tanrısallık

Tüm duyularla algılanan ışık: “Rainbow” Kilisesi

Projenin adı “Rainbow” (Gökkuşağı) Kilisesi. Aslında görüntüsünü tam olarak yansıtan bir isim, ancak kilise bunun çok ötesinde. Tanrı ve ışık arasındaki bağlantıyı minimalist bir tarzda ancak etkileyici bir şekilde gösteren tasarım ve başarı ile uygulanan aydınlatma uygulamasının kendisi. Işık, mimariyi öne çıkartırken, yapının sade olduğu kadar heybetli görünmesini sağlıyor.

Aslında bir tasarım konseptinin çok ötesinde olan, tasarımcı Tokujin Yoshioka’nın “Rainbow” Kilisesi herhangi bir kilise yapısına uygun. Henri Matisse’nin 500 adet kristal prizma ile oluşturulan renkli camlı dev pencereli usta eseri “Vence Rosary Şapeli“nden ilham alınmış.

Dışarıdan giren doğal güneş ışınları gökkuşağının tayfının tüm renklerinde kırılıyor. Kilisenin bembeyaz iç alanı büyüleyici bir ışıkla doluyor.

İşte tam da bu şekilde ışık tanrısal bir etki yaratıyor. Hayal gücünü tetikliyor, enerji, sağlık, neşe ve güç veriyor. Işık dünyevi tehlikeleri görünür kılıyor, yolu gösteriyor. İnsan bir kere daha ışık içinde kendisini korunmuş ve güvende hissediyor. Güneş ışınlarının renklere dağılımı ise hipnotize edici ve büyüleyici bir ortam yaratıyor. Etkileri ve göze çarpan ışık efektleri nedeniyle “Rainbow” Kilisesi, Vence’deki idolü gibi, sade görüntüsü ile çok başarılı bir aydınlatma uygulaması.

Projeye katılanlar:
Tasarım: Tokujin Yoshioka; www.tokujin.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir