Close

18 July 2017

Zarif, ışıldayan bir silüet

Ardent Şapeli–Fransa’da, Notre-Dame’ın ek yapısı

“Le Petit Paris” fantezi dolu bir mimarlık kitabı. Paris’in tanınmış yerleri ve binaları kitapta, geleneksel olmayan modern fikirlerle bir araya getiriliyor.

Fransız mimar Stephane Malka’nın tanıtılan projelerinden biri, Paris’deki Notre-Dame katedralini iki kule ile tamamlanan “Ardent Chapel”. Derin bir geçmişe sahip olan, parıldayan ışıktan yapılmış zarif bir eklenti…

Notre-Dame katedralinin batı cephesinde ahşap blok ve desteklerden yapılmış iki tane ışık geçirgen kule yer alıyor. Rüzgâr ve su geçirgen kulelerden hafif ışık sızıyor. Parıldayan ışık, kulelerin içine asılı beyaz-sarı ışıldayan kül saklama kaplarından geliyor. Kül saklama kapları, dini fanatizm nedeniyle hayatlarını kaybetmiş olan tüm insanların anısına hazırlanmış (ana fikir 9/11 kurbanlarının anısına dayanıyor).

Uygulama, tarihi yapıları modern ve anlam kazandırarak genişletme konusunda ışık veren fantastik bir fikrin sonucu. Kitap projesi, mimari ve tasarımı sürekli bir değişim içinde görüyor.

Projeye katılanlar:

Mimarlar/Yazarlar: Malka Architecture-Stephane Malka,
Tristan Spella, Laurent Clement;
www.stephanemalka.com

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *