Close

03/06/2017

Paris’te trafiğe göre tepki veren aydınlatma enstalasyonu

Slovenya kökenli yaratıcı teknoloji şirketi Visible, Paris’te Expo Porte de Versailles için gerçekleştirdiği interaktif aydınlatma enstalasyonunu tamamladı. Firma, ensyalasyonun aydınlatma tasarımından sorumlu olan Paris temelli bir aydınlatma tasarım ajansı olan Seulsoleil ile birlikte çalıştı.

Visible, çeşitli etkinlikler ve mimari için çoklu medya enstalasyonları ve objeler yaratıyor. 2016’nın Haziran ayında ise firma bu kez; Paris Expo Porte de Versailles’da gösterime sunulmak üzere interaktif bir aydınlatma çalışması için görevlendirildi. Enstalasyon, ana çevre yolunun (Boulevard Périphérique) Paris Expo’yu geçtiği bir köprünün altına yerleştirildi. Buradaki trafik, 2 video kamera ile izlendi ve edinilen feedback’ler LightAct medya sunucusuna aktarıldı. LightAct devamlı olarak trafiğin hızını ve yoğunluğunu kontrol ettiği için gerçek zamanlı şekiller ortaya çıkarabiliyor. Sonrasında da tüm bunlar armatürlerin içinde haritalandırılıyor.

Visible’ın CEO’su Mitja Prelovšek ise çalışmaları hakkında şu açıklamalarda bulunuyor: “Projenin bir parçası olarak kendi kendine öğrenebilen, iz süren bir algoritma geliştirdik. Bu algoritma yoldan geçen araçların tipini, pozisyonunu, hızını yakalayabiliyor. Bu bilgi daha sonra Seulsoleil ve Visible tarafından tasarlanan gerçek zamanlı ışık desenlerini ortaya çıkartmak için kullanılıyor. Projemiz öngörülen zamanlama ve tasarlanan bütçe içeriğiyle tamamlandı. Tüm bunlar ancak ve ancak, interaktif mimari için kendi tasarladığımız kontrol sistemi olan LightAct sayesinde gerçekleşebilirdi.”

Visible, projelerinin çağdaş aydınlatma enstalasyonlarında elde edilebilecek “akıl” ve interaktivite boyutunu gösterdiğine inanıyor. Firma yetkilileri bu anlamda böyle bir çalışmada öncü olabilme şansı yakaladıkları için kendilerini çok ayrıcalıklı hissettiklerini de belirtiyor.

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/lighting-installation-in-paris-that-reacts-to-traffic/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir