Close

29/09/2017

Yol gösterici

Kaybetmek ve tekrar bulmak: Işık labirenti uygulaması “yǔzhòu”

İnsan sonunda aradığını bulmak için önce kendini ışığın içinde, renklerinde ve etkisinde kaybeder. Aranan, çıkış yoludur tıpkı ışık labirenti “yǔzhòu”da olduğu gibi. Enstalasyon Brut Deluxe tasarımcıları tarafından Çin’in Sanya kentindeki Luneng Sanya Körfezi Işık ve Sanat Festivali için geliştirildi. Labirentin iki buçuk metre yükseklikteki duvarları gökkuşağı renginde ışıldıyor.

Işığın filtre görevi yapacak olan dalga alanları duvardan içeri nüfuz edebilmesi ve yansıma yapabilmesi için akril camın bir yüzeyi dikroik folyo ile kaplandı. Ziyaretçiler labirentin içinde dolaşırken yepyeni bir açıdan giren ışınlar yeni bir renk oluşturuyor. Duvarlar sadece belli bir miktarda ışık geçirgen olduğu için ve duvarın diğer tarafına tırtıllı desenler oluşturulduğundan labirent içinde yol bulmak daha güçleşiyor.

Desenli alanların alt ve üst çerçeve kısımlarına renkli LED şeritleri yerleştirildi. Dış alandaki duvarlar oyuncul bir görüntü verdi. Sonsuzluk etkisi yaratan bir mekân ortaya çıktı. Dinamik ışık, üst üste binen ışık desenleri ve sayısız ışık rengi ile eşsiz bir evren oluştu. İzleyicinin neredeyse zevkle kaybolduğu, ışığı takip ederek çıkışı bulmaya çalıştığı hipnotize edici bir labirent. Çünkü ışık yol gösterir…

Projeye katılanlar:
İşveren: Luneng Sanya Bay, Luneng Group
Tasarım: Brut Deluxe-Ben Busche, Philip Baumann, Elisa Luda ile birlikte;
www.brutdeluxe.com
Fotoğraflar: Miguel de Guzmán/Rocío Romero

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir