Close

15/01/2018

Yeşil ışık cerrahlar için kurtarıcı oluyor

Danimarka’da bir hastanede cerrah ve hemşirelerin yorgunluğunu azaltmak ve kritik medikal işlemler sırasında görsel konforu artırmak amacıyla ameliyathanede doymuş renk uygulanıyor.

Aarhus’taki üniversite hastanesindeki ana ameliyat odasında hem renk ayarlama hem de merkezi bir aydınlatma ile LED paneller kullanılıyor. Yeşil ışık ameliyat sırasında cerrahta oluşan yorgunluğu almak ve mavi ışıksa ameliyata giriş anındaki dikkati toplamak için kullanılıyor.

Hastalar ilk önce ameliyathaneye girdiklerinde “check-in” aydınlatma olarak tabir edilen rahatlatıcı ve sıcak aydınlatmayla karşılanıyor ve bu onlara emniyet hissi verdiği gibi ilk girişte ve uyanma esnasında keyifli olmalarını sağlıyor.

Cerrah Henrik Vad ve bölüm hemşiresi Annette Johnsen danışmanlığı ile tasarlanan tüm aydınlatma senaryoları, basit bir aydınlatma paneli kullanılarak gerçekleşiyor. Böylece kimin nasıl bir ışığa ihtiyacı varsa o devreye giriyor. Örneğin anestezi hemşirelerinin hastanın cilt tonunu, rengini iyi görmesi gerektiğinden onlar yataktan ayarlanan nokta aydınlatmayı kullanıyor. Doğrudan beyaz ışık aynı zamanda ameliyathanenin duvarlarını kaplıyor çünkü bu tür ışık görme seviyesini artırarak görme kaynaklı hata payını azaltıyor.

Aydınlatma ekipmanı, Danimarkalı aydınlatma üreticisi Lightcare tarafından sağlandı. Firma özellikle insan odaklı aydınlatma konusunda uzman. Şirket hali hazırda Skejby ve Silkeborg’daki başka hastanelerde de benzer projeler yürütüyor.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2018/01/green-light-for-surgeons-cuts-fatigue-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir