Close

05/10/2018

İnsan odaklı aydınlatma

Aydınlatma tasarımcıları, çalışan verimliliği ve konforu açısından bir devrime öncülük etmeye hazır.

“İnsan odaklı aydınlatma”dan daha fazla anlam çağrıştıran başka bir tasarım kavramı var mıdır? Bu konuda yapılacak bir Google sorgusu aşağı yukarı birkaç yüz bin sonuç veriyor.

Artan sayıda aydınlatma tasarımcısı ve onların birlikte çalıştığı müşteriler açısından insan odaklı aydınlatmanın ne olduğunu ve ne olmadığını anlamak bir ofisi dönüştürmenin temelini oluşturuyor.

Araştırmalar henüz gelişim aşamasında olsa da ilk çalışmalar, çalışan verimliliğinde ölçülebilir, anlamlı ve tekrarlanan bir artış kaydedildiğini ortaya koyuyor. Avrupa’da yapılan bir araştırma, verimlilik artışının ayda fazladan iki saate eşdeğer olduğunu ortaya koyuyor. İşgücü nüfusuyla çarpıldığında bu sonuç olağanüstü bir kazanımı ifade ediyor.

Bütünsel yaklaşım aydınlatma tasarımcılarını, yaratıcılığı ve ihtiyaca özel çözümleri destekliyor.

Peki, insan odaklı aydınlatma nedir? Bazıları bu aydınlatmanın sirkadiyen saatimizle, yani bedenin güneş ışığının azalmasına ve artmasına karşı verdiği doğal tepkiyle ilişkili olduğunu söylüyor.

Daha geçen yıl Fizyoloji/Tıp alanında Nobel Ödülü, sirkadiyen ritmi kontrol eden moleküler mekanizmaları inceleyen araştırmacılara verildi.

Ancak diğer aydınlatma tasarımı profesyonelleri, sirkadiyene dayalı anlayışın dar çerçeveli kalabileceğini, insan odaklı aydınlatmanın bütünsel olarak anlaşılması gerektiğini savunuyor.

Bir mekânın aydınlatmasını değiştirme konusunda kontrol kimdedir? Veya bir çalışma ofisinin?

Pencere manzarasından ödün vermeden göz kamaştıran parlamayı nasıl azaltırsınız?

Hem çalışanların konforunu ve verimliliğini artırarak hem de enerji harcamalarını düşürerek gün ışığı ile yapay ışığı nasıl kusursuz bir şekilde uyumlu kılabilirsiniz?

İnsan odaklı aydınlatmaya yönelik kuralcı olmayan, tek tip anlayışa dayanmayan bütünsel yaklaşım, aydınlatma tasarımcısının güçlü yanlarını açığa çıkarıyor ve müşterisinin gereksinimlerine özel, benzersiz bir aydınlatma çözümü üretmek üzere yaratıcılığını, eğitimini ve yeteneğini kullanma özgürlüğü tanıyor.

Haber kaynağı: https://www.archlighting.com/projects/the-remarkable-business-case-for-human-centric-lighting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir