Close

13/11/2017

İnsan odaklı aydınlatma verimliliği artırıyor

CBRE emlak şirketinin bürosunda yapılan insan odaklı aydınlatma verimliliği %18 oranında artırdı.

Buna ek olarak, işte hata payı %12 azaldı, çalışanların %76’sı daha mutlu ve sağlıklı hissettiğini söylüyor.

Dinamik aydınlatmaya yapılan yatırımın anlamlı katkılar sağladığına dair kanıtlar çok güçlü. Zaman kontrollü aydınlatma sistemi, gün boyunca renk sıcaklığını ve yoğunluğunu değiştiren “sirkadiyen ritme dost” bir aydınlatma serisine sahip. Sabah ve öğlene doğru çalışanlar yüksek aydınlık seviyeleri ve dolaylı beyaz ışık ile teşvik ediliyor. Gün ortası ve akşam üstü ise ışık seviyeleri düşüyor, renk sıcaklığı artıyor.

Genel aydınlatmada 4000K renk sıcaklığında direkt ve 6500K yüksek beyaz, tek renk (monochrome) dolaylı aydınlatma armatürleri kullanıldı.. Ayrıca, yüksek dikey aydınlatma seviyeleri oluşturmak için ışık kaynakları duvarlara hizalandı.

Açık ofis ortamında tavandan asılı armatürler hoş bir dolaylı ışık unsuru oluşturuyor ve bu parlamayı önlüyor. Böylece toplamda ışık yoğunluğu neredeyse iki katına çıkıyor.

Amsterdam’daki CBRE genel merkezinde 124 çalışan, analiz edilen 100.000’den fazla veri kaydıyla yedi ay boyunca takip edildi.

“Sağlıklı Ofisler” projesi ile aydınlatmanın verimliliğe ve insan sağlığa etkisi ölçüldü. Çalışanlar için hem sağlıklı beslenme ve egzersizle bir program hazırlandı ve hem de aydınlatmanın iç ve dış mekan üzerindeki etkisine dair çalışmalar yapıldı.

Sonuçlar harikaydı. Çalışanlar daha mutlu, daha sağlıklı ve daha yüksek performanslı oldular, işteki verimlilik de bonusu oldu.

Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2017/10/human-centric-office-lighting-boosts-productivity-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir