Close

03/01/2020

İnsan odaklı aydınlatmanın daha fazla benimsenmesini sağlamayı amaçlayan Bluetooth anlaşması

İki üretici arasında günün doğal döngüsüne uygun, insan odaklı aydınlatmayı geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen bir anlaşma yapıldı.

Bluetooth altyapılı kablosuz aydınlatma kumanda markası Casambi, güneş ışığı spektrumlu LED ışıkların hassas kontrolünü sağlamak için Seoul Semiconductor ile işbirliğine gitti.

Casambi’nin kablosuz kumanda teknolojisi artık Seoul Semiconductor’ın güneş ışığı spektrumuna benzer LED ışık kaynağı olan SunLike Serisi LED’leriyle birlikte kullanılabiliyor.

“İnsan odaklı aydınlatma” insan vücudunun doğal ritmiyle çalışacak şekilde tasarlanmış aydınlatma anlamına geliyor.

Bu, insan gözünün, güneş ışığını oluşturan spektrumda belirli bir mavi ışık dalga boyunun varlığını tespit ettiği ve bunu günün hangi saatinde olduğunu değerlendirmek için kullandığı şeklindeki köklü bir gerçeğe dayanıyor.

Bu şekilde ışık, uyku-uyanıklık döngülerimizi ve diğer vücut ritimlerimizi düzenlemeye yardımcı oluyor ve ruh halimiz ile konforumuz üzerinde önemli bir etki yaratıyor.

İnsan odaklı aydınlatma, doğal ışığı taklit etmek için gün boyunca parlaklığını ve renk sıcaklığını ayarlayarak bu etkiden faydalanıyor.

Ancak insan odaklı diye adlandırılan çözümlerin hepsi aynı değil. Göze aynı görünseler bile, farklı beyaz ışık kaynakları vücudun tepkisini tetikleyen farklı miktarlarda kritik mavi dalga boyu içeriyor.

İnsan odaklı olarak tanımlanan çözümlerin çoğunun gerçek güneş ışığını andıran bir spektrumu yoktur, bu nedenle ya çok fazla ya da çok az mavi ışık sağlarlar.

Şirket, Lux ödüllü SunLike Serisi LED’lerin, gerçek güneş ışığına benzeyen LED’ler olduğunu, bu nedenle benzer bir biyolojik uyaran sağladıklarını söylüyor.

Bu durum, New York’taki Mount Sinai Hastanesi’nde bütünleştirici aydınlatma alanında tamamlayıcı araştırmalar yapan Dr. Octavio L. Perez’in yakın tarihli bir çalışması tarafından da doğrulandı.

Yakında yayımlanacak olan çalışma, ışığın vücut üzerindeki görsel olmayan etkilerini inceledi ve SunLike Serisi LED’lerin 4000K renk sıcaklığında geleneksel LED’lerden yüzde 21 daha fazla “sirkadiyen uyaran” sağladığını ve 6500K gün ışığı ile aynı uyarıcılığa sahip olduğunu buldu.

İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yapılan bir başka araştırmada, güneş ışığına yakın spektruma sahip LED ışık kaynaklarının, geleneksel LED’lere göre insan sirkadiyen ritimleri açısından daha olumlu etki yaratabilecekleri sonucuna varıldı.

Profesör Christian Cajochen ve ekibi, güneş ışığına yakın spektrumda LED ışık kaynakları altında zaman geçiren kişilerin, geleneksel LED aydınlatmalara kıyasla daha uyanık, ruhsal olarak daha iyi durumda olduklarını ve daha iyi uyuduklarını keşfetti.

Haber kaynağı: https://luxreview.com/article/2019/09/bluetooth-deal-to-drive-adoption-of-daylight-human-centric-lighting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir