Close

29/05/2019

Geceleri dalga boyundan çok, ışık miktarı için endişelenmek gerekiyor

Lighting Research Center, (Aydınlatma Araştırma Merkezi) bir yıl içinde ikinci kez ışık seviyeleri ve süresinin, kötü uyku konusunda mavi frekanslardan daha büyük tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Üst düzey bir aydınlatma araştırma grubu, gece ışık miktarının -ışık seviyesi artı süre- uykuyu, ışığın mavi spektrumundan çok daha fazla bozma potansiyeline sahip olduğunu bildirdi. Bulgular, grubun, bir yılda ikinci kez mavi ışığın uykuya olan zararlı etkilerini, parlaklık gibi diğer faktörlerle karşılaştırıldığında daha az bulduğunu ortaya koydu.

Rensselaer Polytechnic Institute Lighting Research Center (LRC) tarafından 16 yetişkin üzerinde yapılan araştırma, çoğu zaman “sirkadiyen aydınlatma” veya “insan odaklı aydınlatma” planı olarak adlandırılan, üreticilerin geceleri mavi frekansları kısma yönünde artan ticari trendinin geçerliliğini sorgulamamızı gerektirebilir.

Journal of Biological Rhythms‘in 1 Mart’ta çıkan sayısında yayımlanan çalışma, farklı ışık koşullarının uykuyu tetikleme ile ilişkili bir hormon olan melatonini ne ölçüde baskıladığını inceledi. Melatoninin baskılanması, uykuyu bozma potansiyeline sahip.

Genel bilgiyle bağı koparmadan, LRC, normal mavi spektral güce sahip normal ışığın, melatonini, LRC’nin belirli mavi/cyan dalga boylarının enerji çıktısını 475-495 nm -“cyan boşluk” olarak bilinir- arasına düşürdüğü ışıktan daha fazla baskıladığını varsaymıştı.

Ancak böyle olmadığı anlaşıldı; LRC’nin denekleri bir saatten daha az bir süre ışığa maruz bıraktığı zaman bile.

Araştırmacılar, “Model tahminlerimizin aksine, sonuçlarımız ‘cyan boşluğu’ ışık kaynaklarına kısa süreli maruz kalmanın geleneksel ışık kaynaklarına benzer şekilde melatonini baskıladığını gösterdi,” diyor.

Tercümesi: Düşük mavi ışık, normal mavi spektral güce sahip normal ışığın yaptığı gibi melatonini baskılıyor.

Ayrıca LRC, süre ile birlikte ışık seviyelerinin de -ikisi birlikte ışığın “miktarı” olarak bilinir- melatonin baskılanmasına katkıda bulunacağını varsaymıştı.

Bu noktada haklılardı.

Çalışma, “Hipotetik olarak, ışık seviyesinin ve maruz kalma süresinin önemli temel etkileri vardı,” diyor. “Ancak spektrumun önemli bir etkisi yoktu. Spektrum ile önemli bir etkileşim yoktu.”

Mavi ışığın uykuyla ilgili giderek artan kötü şöhreti göz önüne alındığında, LEDs Dergisi, bilimsel bulguları doğru okuduğumuzdan emin olmak istiyor. Bu yüzden raporun dört yazarından biri olan LRC Direktörü Mariana Figueiro ile görüştük.

Figueiro, “Hem miktar hem de spektrum önemlidir, ancak ışık miktarının melatonin baskılanması üzerindeki etkisi, spektrumun etkisinden fazladır,” dedi LEDs’e. “Bu iki parametreyi birbirinden ayıramazsınız. Mavi ışık kesinlikle melatonini baskılıyor, ancak en önemli bulgu şu ki bunu yapan sadece mavi ışık değil. Spektrumun diğer bölümlerinde yeterli miktarda enerji yayıldığı durumda bir tepki gözlemleriz çünkü sirkadiyen sistem melatonin baskılanması için ışığa yanıt vermek amacıyla her tür fotoreseptörü kullanır.”

Çalışma, Apple iPad kullanıcılarıyla ilgili yaptığı bir çalışmada LRC’nin benzer bir sonuca varmasından bir yıl sonra gerçekleşiyor. Bu çalışmada, cihazın renk ayarlarının değil parlaklığının melatonin baskılanmasında birincil faktör olduğu görülmüştü. (O vakada LRC, insanın ışık algısını tanımlayan bir terim olan “parlaklık” sözcüğünü kullanmıştı. Bu, LRC’nin yeni çalışmasında olduğu gibi, genellikle lüks cinsinden ölçülen “seviyeden” farklıdır. Ancak LEDs, daha yüksek bir lüks seviyesinin daha parlak olarak algılanmasının makul olduğunu da bir kenara yazmak gerektiğini düşünmekte.)

Bununla birlikte, aydınlatma üreticileri gece mavi frekansları kaldıran ürünleri giderek daha fazla pazara sunuyor. Yakın zamanlı bir örnekte, Crowne Plaza Atlanta Airport Oteli, konuk odalarına bu tarz lambalar yerleştirdi.

Sirkadiyen bozulması sadece kötü uyku ile değil aynı zamanda gece vardiyasında çalışanlarda depresyon, metabolik ve kardiyovasküler hastalıklar ve kanser ile de ilişkilendirilmekte.

Haber kaynağı: https://www.ledsmagazine.com/manufacturing-services-testing/substrates-wafers/article/16699082/worry-about-the-amount-of-light-at-night-more-than-the-blue-wavelengths

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir