Close

24/04/2018

LRC Profesörü, Sirkadiyen Ritim odaklı bir uygulamayı geliştirmek üzere oluşturulan çalışma grubunu yönetecek

Rensselaer Politeknik Enstitüsü’ndeki Aydınlatma Araştırma Merkezi’nde (Lighting Research Center – LRC) Mimari ve Kognitif Bilimler Profesörü Mark S. Rea, Underwriters Laboratuvarları ile (UL) gündüz çalışma ortamlarında bireylerin sirkadiyen ayarını desteklemek amacıyla aydınlatma özellikleri, ölçü ve uygulaması için tavsiye edilen bir uygulama geliştiren bir çalışma grubunu yönetmek üzere anlaşmaya vardı.

Çalışma grubu, gündüz uygulamalarında aydınlatmanın nasıl belirleneceğini, sirkadiyen ışığın nasıl kesin olarak ölçüleceğini ve spesifikasyonlara sadece tavan armatürü kullanımıyla değil pencere, tavan penceresi, ışıklı panel ve dekoratif aydınlatma yoluyla nasıl ulaşılacağını ele alarak kapsamlı bir şekilde uygulanabilecek, bilime dayalı bir dizi pratik tavsiyeler ve yöntemler sunacak.

Çalışma grubunun üyeleri:
· Chris Brown, Nextgen Lighting CEO’su ve Wiedenbach Brown’ın eski CEO’su
· J. Thomas Chapin, Underwriters Laboratories Inc.’de Kurumsal Araştırma Başkan Yardımcısı
· Lei Deng, GE’nin desteklediği Current’ta Yeni Teknoloji Yöneticisi ve Dijital İş Parçacığı Lideri
· Mariana Figueiro, LRC Direktörü ve Profesörü, Rensselaer Politeknik Enstitüsü
· Alan Lewis, Physiological Optics’te Danışman New England College of Optometry’nin Eski Başkanı
· Ignacio Provencio, Virginia Üniversitesi’nde Biyoloji Profesörü. Fotopigment melanopsini keşfetmiştir.
· Govi Rao, Noveda Technologies’de Başkan ve CEO
· Christopher Steele, ABD Ordusu Medikal Araştırmalar ve Malzeme Komutanlığı’nda Askeri Operasyonel İlaç Araştırma Programı’nda Yardımcı Direktör
· Bryan Steverson, U.S. General Services Administration’s Office of Federal High-Performance Buildings’de Program Danışmanı
· Amy Walker, Underwriters Laboratories Inc.’de Standartlar Projesi Yöneticisi
· Edward Yandek, Aydınlatma Danışmanı. Aydınlatma EMC ve FCC Part 18 ve ICES-005 için EMI gereklilikleri gibi sayısız yüksek profilli standardı kurma çabalarına öncülük etmiştir.

Çalışma grubu, tasarım profesyonellerinden, üreticilerden, tesis sahiplerinden ve bilim insanlarından bilgi toplayacak; dikkate alınan teklifleri gözden geçirecek, her tavsiyenin teknik değerini oylayacak ve tavsiye edilen uygulamayı taslak haline getirecek. Tavsiye edilen uygulamanın yayınlanmasının amaçlandığı tarih Mayıs 2019.

“Değer zincirinde tasarımcılar ve şartname hazırlayanlardan, üretici ve uygulamacılara kadar kullanılabilecek bir kılavuz geliştirecek bu çığır açıcı projenin bir parçası olmak gerçekten heyecan verici,” diyor çalışma grubu üyesi Govi Rao. “Teknolojik yeniliklerin dikkate alındığı, ışığın kullanımında dünya çapındaki farklı yaklaşımlara yol gösteren, net ve anlaşılabilir, basit bir çerçeveye sahip olmak kullanıcı topluluğu için önemli bir fayda sağlayacaktır.”

“Hedefimiz, bilimsel çerçevede tavsiyeleri tüm yönleriyle inceleyerek, tam isabetli ve kapsamlı uygulamaların yapılmasını garantilemek ve böylelikle aydınlatma uygulamalarında olumlu bir değişime ilham vermektir,” diyor Dr. Rea. “Aydınlatma artık sadece görmek için yapılmıyor. Üzerinde mutabakata varılmış, geçerli bir metriğe ve bazı temel kurallara sahip olmamızın tam zamanı. Böylece toplumun faydasına olacak şekilde sağlıklı aydınlatma etkin bir şekilde sunulabilir.”

Haber kaynağı: http://www.lrc.rpi.edu/resources/newsroom/pr_story.asp?id=393#.WtYKvCN94nU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir